| anonim_4396 a întrebat:

De o groază de timp mă simt foarte aiurea şi nu am chef de nimic, nu mă mai bucură mai nimic, şi orice lucru mi se pare un nimic monoton, îs cam sătul de oameni care să mă înconjoare dar în acelaşi timp aş sta numa afară cu cei mai buni (2 prieteni) ai mei. Am părerea că nu mai am timp de nimic, am bacul şi ştiu materie comparativ cu distanța sol-genunchiul broaştei, dar în acelaşi timp mă consider şi superior față de multe persoane. Uneori sunt foarte rece (adică în cea mai mare perioadă a timpului) deşi simt nevoia de a primi/oferi afecțiune, nu am nici cel mai mic chef să îmi bat capul în legătură cu orice, sunt foarte sictirit şi ursuz, mă comport urât cu cine ar trebui să mă comport frumos, iar pe restul nici nu-i mai bag în seamă, de mâncare nu prea mai am poftă, deşi îmi e foame uneori parcă toată lunea şi sila din lume s-a abătut asupra mea, şi practic n-am chef să mănânc, n-am chef să fac nimic în afară de puținele hobbyuri pe care le am (făcutul de poze, plimbările în pădure şi să ascult muzică). Când ies afară parcă sunt cu totul altă persoană din perspectiva celor cu care mă am foarte bine, şi îmi dispare cam orice sentiment de silă şi sictir, dar cum încep să mă gândesc la asta iar mă buşeşte misenrupismul acesta. Ce spumele mării e cu mine? De abia aştept terminarea anului ăsta ca să ajung la facultate. Cred că e din cauza oraşului ăsta... voi ce credeți?

13 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Poate fi o astenie sau mai ales (cum s-a mai zis de catre cineva) un inceput de depresie.happy Incearca sa vorbesti putin cu psihologul scolar(e gratuit),te va ajuta,el e acolo sa te asculte si sa te sprijine. Expune-i situatia ta si problema ta.happy Si sa nu crezi ca numai ''nebunii'' se duc la psiholog, nu e deloc asa, dat fiind faptul ca in U.S.A mersul la psiholog e ca mersul la alimentara. aproape.happy Deci succes si ofera si tu putina empatie. exista o vorba, o lege :ce dai, aia primesti.happy Chiar functioneaza.happyNumai bine.

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Psiholog şcolar? laughing)))) Am trăit să o aud şi pe asta, liceul meu nu are aşa ceva. Eu chiar mă gândeam să merg la psiholog să mă pună să îi zic ce văd în petele alea nenorocite de cerneală, ca în desene, dar fix pe el nu mai dau eu bani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pff, ma regasesc in tot ce ai scris.
Si eu dau bacul anul asta si m-am pricopsit cu starile astea diafane laughing.
Te anunt daca aflu ce e cu mine, sau daca gasesc solutie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Să ne fie bacul uşor, mai ales la mate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Amin, ca sunt la filo laughing blushing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu la ceva profil tehnologic (cred), turism, dau m2 la mate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E doar o perioada mai nasoala, trece daca ai vointa saniesi din starea asta. Trebuie sa existe ceva ce iti place sa faci, deci fa ce-ti place si fa-o des!

| Scarbo a răspuns:

Inceput de depresie.

| chitaramea a răspuns:

Salut!
Cam greu de dat sfaturi, dar pot incerca cate ceva sper sa te ajute. In primul rand supa cum ai zis e ultimul an si s.ar putea sa fie o stare care o sa iti treaca ( sper sa nu devii un salariat plictisit de viata imagineaza.ti cum ar fi )
Eu cred ca o fata te.ar readuce la normal... daca te.ai indragosti nebuneste ai reveni la viata. Trebuie sa te lupti cu starea asta caci daca o lasi asa nu te va ajuta cu nimic. Altceva nu imi trece acum in cap sa iti spun insa am un prieten exact ca tine si am sa.l intreb cum se lupta el poate te ajuta mai mult un caz real, eu cred ca imi cam dau cu presupusul, sper sa nu fie in van. Smile!

| anonim_4396 explică (pentru chitaramea):

Eu mă bat cap în cap cu propria persoană, pe de o parte am nevoie de afecțiune şi am o groază de oferit, pe de altă parte fix de o relație nu îmi arde mie acum, pentru că după ce mi-am luat-o în barbă de trei ori, nu mă mai atrage nici... Asa Akira. Am avut o singură relație, şi pe lângă faptul că a fost scurtă, a mai fost şi urâtă, sunt paralel cu orice ține de relații. Am uitat să precizez că am standarde, adică am şi refuzat, nu doar am fost refuzat. O tipă cu care mă aveam bine mi s-a pus repede pata pe ea şi i-am dat block că mă enerva teribil, dacă stau bine să mă gândesc la mine eu termin toate prieteniile, sunt pe sistemul că sunt 7 miliarde de oameni gata să înlocuiască persoana respectivă, prind ură pe orice din cine ştie ce motive.

| anonim_4396 explică (pentru chitaramea):

Fetele din orasul asta nu se uita dupa mine, desi nu arat sau nu ma comport intr-atat de urat, consider ca nu am nimic special sau poate nu arat ca am pentru a le atrage, sunt inchis in mine, si degeaba as placea eu pe cineva daca nu ar fi sentiment reciproc, am patit-o de nenumarate ori incat m-am obisnuit sa nu mai imi bat capul cu asa ceva.

| petrusmadalina a răspuns:

1. incearca sa zambesti m-ai mult
2.sa razi fara motiv
3.sa dansei ca nebunul prin casa pe melodiile care iti plac
4.sa mananci multa ciocolata(vorbesc serios, ciocolata contine ceva care iti da o stare de buna dispozitie)...la fel si bananele, se zice ca contin „ hormonul fericirii"
5.sa iesi cu persoanele care te fac sa te simti bine
6.sa te bucuri de viata si de ceea ce ai, crede-ma sunt unii care nu au nici jumatate din ce ai tu si nu ma refer neaparat la lucruri materiale

Pana la urma aceasta este una dintre cele mai frumoase perioade din viatahappy

| anonim_4396 explică (pentru petrusmadalina):

1. Zambesc de fiecare data cand am motive sa zambesc.
2. Nu am sa fac asta, rad cand este cazul sau cand gasesc ceva sa ma amuze, in caz contrar mi se pare un gest stupid si nu ma caracterizeaza.
3. Inca un nu, nu dansez, nu ma simt bine facand asta.
4. Ei bine, aici nu te contrazic, imi place ciocolata, dar nu ma omor cu ea.
5. Fac asta, o data sau de doua ori pe saptamana, cam asa imi permit.
6. Ma intereseaza de viata mea, nu de viata altora.