| pitikaaaa a întrebat:

Deci am 15 ani si pe toate prietenele mele le aud ca parintii(in general mamele) le dau alocatiile, numai mie mama nu vrea...nu tu alocatie, nu tu iesit in oras, nu...nimic nu ma lasa sa fac ma asculta cand vb la telefon ma urmareste non-stop nu mai suport vreau putina libertate.cum pot sa o conving sa ma lase mai libera si sa imi primesc si eu alocatia.Am incercat sa ii explic ca din banii aia nu o sa cumpar toate porcariile sau late chestii de genu, ca o sa i-au doar cand merg la un suc. ea nu si nu nu iti dau.
Intrebare:
De ce? Cum pot sa o conving sa imi dea alocatia?
Mersi mult:*

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Alocatia este o suma de bani oferita de stat parintilor pentru a le cumpara diferite chestii copiilor lor (in principiu, rechizite pentru cei scolari, lapte parf si alimente pentru cei mai mici). Nu este cazul sa o ceri sau sa ti se dea (atata timp cat ai haine, rechizite, mancare). E adevarat insa ca la varsta ta, mama ta ar trebui sa-ti dea o suma de bani, nu foarte mare pentru suc si alte chestii. Probabil in jur de 10 lei pe saptamana (sau 7 lei pe saptamana). Vorbeste cu mama ta si ofera-te ca in schimbul acestor bani sa faci ceva (de exemplu, sa pui aspiratorul o data pe saptamana si masina de spalat de cate ori e nevoie)

| Merry24 a răspuns:

Dap e o problema,spune-i asa:mama am o varsta,toate colegele mele iau alocatia, acorda-mi si mie o sansa, si voi dovedi ca sunt de incredere.In plus vreau sa-mi acorzi si mie libertate, caci tinandu-ma in casa nu demonstreaza cami vrei binele ci ca exagerezi.Eu nu te pot intelege ca nu-s mama dar sunt tanara si am dreptul sa-mi traiesc viata.

| Maryse a răspuns:

Dupa cum se observa nu au incredere in tine. Ajuta-i la treburile casnice si incearca sa le arati ca esti matura, responsabila si stii sa cheltuiesti banii. Poate iti vor da alocatia aceea. Oricum o primesti pana la 18 ani. Daca parintii nu au situatie financiara buna nu le cere alocatia, daca au convinge-i.