| Diana662 a întrebat:

Deci... Am nevoie de ajutor. In clasa a treia aveam multi prieteni, baieti, fete si nu imi era rusine sa vorbesc sau ca voi spune ceva gresit. A venit o fata noua si se poarta cam urat. Eram mai multe in clasa si aveam multe amice (atunci), acum suntem doar cinci fete. Cu Alexandra si,, servitoarea ei" nu ma inteleg. In rest, suntem doar eu, CEA MAI BUNA PRIETENA A MEA SI INCA O FATA. De cand a venit ea, eu nu mai am prieteni si imi este rusine sa vorbesc cu baietii. Se pun etichete si raman asa forever. Am incercat sa stau cu ea, dar ma simt ca a treia roata la caruta. Discutiile lor sunt despre alte persoane (barfesc). Mie nu imi place asa ceva... Sunt un pic geloasa. As vrea sa am prieteni ca inainte, dar toti o prefera pe ea. Ce sa fac? ???? Va rog, ajutor! ❤

2 răspunsuri:
| Leonutz a răspuns:

Eu spun sa ramai cu prietenii tai la care tii si carora le pasa de tine de asemenea.Nu trebuie sa te dai pe langa cineva sau sa incerci sa fii prieten cu o persoana care este mai "influenta" pentru ca nu vei obtine nimic. Daca acei prieteni s-au descotorosit de tine inseamna ca nu iti sunt prieteni.Asa sunt fetele, mai rautacioase (unele) dar nu ai ce face. Daca vei ramane cu cele 2 prietene bune ale tale si nu vei pune botul la chestiile lor va fi bine.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca toti o prefera pe ea, inseamna ca gelozia si invidia ta, ti-a afectata viata si ti-a indepartat prietenii.
Ce poti face? Schimba-te!
Comporta-te ca un copil normal, fara invidii, gelosii si alte rautati. Accepta-ti prietenii asa cum sunt, fara sa incerci sa le impui ce vrei tu, ca nu-i nromal. Oamenii fug de cei care incearca sa-i domine sau sa-i critice ori sa le impuna ceva.
Nu mai fa asa ceva, daca vrei sa mai ai prieteni si lasa aroganta acasa, ca oamenii sa te iubeasca si sa te accepte in cercul lor.