| Giref a întrebat:

Deci...am o prietena din Padina la 100km distanta.Pe care nu am vazut-o de doua saptamani. Ea saptamana asta sta acasa ca a facut operatie de apendicita si ne gandisem sa ma duc sa stau la ea. Problema ar fi ca nu stiu cum sa o mint pe mama sau ce sa ii zic sa ma lase sa ma duc.Cred ca de o scutire pentru o saptamana as face rost de la doctor. Da stiu ca mama tot nu ar fi de acord sa nu ma duc la scoala. Intrebarea ar fi. Ce as putea sa ii spun sa ma lase sa plec pentru o saptamana de acasa sau macar pentru cateva zile?

1 răspuns:
| youmail a răspuns:

1.Spune-i adevarul - spune-i cat de mult tii la fata asta si ca vrei sa fii alaturi de ea zilele astea. Pentru ca daca acum cand ii e greu nu ii poti fi alaturi dapai cand?! Prietenul la nevoie se cunoaste.

2. Spune-i ca ai plecat, adica lasa-i un bilet. Asta ca solutie extrema si daca nu depinzi cumva de bani de la ea.

3. Spune-i ca tu oricum iti vei recupera orele, si daca te lasa sa te duci si daca nu tu oricum nu vei fi cu gandul la ore ci la ea si ca nu te mai duci la socala daca nu te lasa. Iar daca chiar vrea sa iti fie o mama intelegatoare trebuie sa simti ca mai lasa si ea de la ea. Asa ca sa ii poti spune si data viitoare cand e sa ai o problema daca simti intelegere din partea ei. Cu promisiunea ca vei recupera lectiile pierdute de la colegi.

4. Cati ani aveti? (tu, mama, prietena)
Ai surori frati ceva ce te pot ajuta in convingerea ei?
tatal tau ce parere are sau care-i treaba cu el?

5. Daca e sa ii spui ca ai nevoie de asta pentru tine. Asta simti cu adevarat ca vrei sa faci indiferent daca e nevoie sa muti munti. Iar daca iti acorda acum incredere ca vei face si ce trebuie dupa saptaman asta o sa te chinui sa ii demonstrezi ca nu a regretat faptul ca ti-a dat voie.

Mult succes!

Si eu am o relatie la distanta, doar ca (poate) am alta varsta fata de tine, iar ai mei m-au lasat din totdeauna sa fac tot ce vreau, dar cu conditia sa stiu eu pentru mine ce fac si sa imi impun singur limite.