| alina564 a întrebat:

Deci am o problema... de ceva timp m-am certat cu o fata din clasa si ea m-a barfit pe la spate si se poarta oribil cu mine, ma injura, etc, si le-a intors pe celelalte colge din clasa impotriva mea. Singurele cu care ma mai inteleg din clasa sunt prietena mea cea mai buna si inca 2 fete. Vreau sa ajung la o solutie, nu-mi place sa ma pun rau cu lumea. Mai ales ca sunt colegele mele si trebuie sa ne suportam inca un an si ceva. Nu stiu ce sa fac. Dau funda la cel mai bun sfat.

Răspuns Câştigător
| pisoias29 a răspuns:

Acelasi lucru l-am patit prin clasa a 10 a, dar m-am obisnuit cu asta, nu le-am dat satisfactie. Acum ma barfesc ma arata cu degetu si le zambesc si crede-ma se enerveaza foarte tare laughing fi tare! si nu lasa capul plecat indiferent de tot ce se spune despre tine, tu te cunosti cel mai bine, lasa lumea sa vorbeasca. Succes. Arata-le ca nu te cobori la nivelul lor!

3 răspunsuri:
| laurash_6184 a răspuns:

Colega ta a facut ceva urat, cu siguranta nu este o solutie sa i-o intorci cu aceeasi moneda, in cazul asta cel putin. Nici sa faci pe victima nu e iarasi o solutie. Parerea mea e ca ai putea sa o "infrunti", desigur cu un limbaj civilizat, asta pentru moralul si linistea ta. Daca celelalte colege s-au intors impotriva ta la ascultarea uneia care injura si are un comportament tipic unei... inseamna ca nu e mare diferenta intre ele si nu ai nevoie de asemenea prietene. Cei/cele care doresc sa continuati prietenia se vor distinge.

| XJulietaaX a răspuns:

Sa stii ca si eu am patit asa...dar, m-am impacat cu ele(colegele cu care m-am certat) in vestiar in sala de sportlaughing.Nu mai stiu cum dar acolo s-a intamplat.Cel mai bun lucru ar fi sa discuti cu ea si sa o intrebi de ce nu vrea sa mai fiti prietene si sa ii explici ceea ce ne-ai explicat si noua, ca oricum trebuie sa va mai suportati un an si ceva.Ii spui ca tu nu ai nimic cu ea si daca nu te intelege si continua sa nu mai vb cu tine asta inseamna ca nu vrea sa mai fie prietena cu tine. Oricum, o msa vezi ca o sa te impaci cu ea, sunt sigurawinking

| RoxyLove_5389 a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa i spui ce te deranjeaza iar daca va reactiona ca de exemplu sa te injure iar sau chiar sa te loveasca poate ar trebui sa ii spui dirigintei/dirigintelui despre asta