| pisicelulcatelului a întrebat:

Deci am o problema foarte grava! habar nu am cum sa recunosc PN! cand vb-ul e cop si cand nu, daca e : este mancat, e frumoasa, este injosit, este alcatuir, este un mamifer... va rooooooooog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| AnaAmalia31 a răspuns:

Predicatul nominal este format din verbul copulativ si numele predicativ.
Pentru a iti da seama cand este predicat nominal, trebuie sa existe verbul, in genera, "a fi" ( la toate timpurile ), urmat de insusire ( ex: este mancat, e frumoasa, este injosit, este alcatuit, este un mamifer ).

Cand este predicat verbal, dupa verbul "a fi" exista un complement circumstantial de loc ( ex : este in gradina, este afara, este in casa etc. ), incat sa nu fie o insusire.
Sper ca te-am ajutat!