| fgsdfgdfgdsfgfd a întrebat:

Deci..care e baututa traditionala la turci? Am auzit ca e ceva de genul,, pilaka,, cam asa..Cum se numeste?

Răspuns Câştigător
| 123lalala a răspuns:

Raki. E cea mai cunoscuta bautura alcoolica din Turcia. Insoteste mesele principale si are o puternica aroma de anason. Se pregateste din resturile strugurilor dupa prepararea vinului. Exista un sortiment facut chiar si din smochine. I se mai spune si "laptele leului", pentru ca, daca este diluat cu apa, capata o culoare laptoasa;