| BeInnocent a întrebat:

Deci curand am teza la romana. Eu invat,ce pot sa zic,chiar invat dar cu cateva minute inainte sa inceapa lucrarea transpir, ma emotionez si ma doare stomacu ci nu mai stiu nimic. abia pe la si jumatate imi revin si ma apuc de teza. Ce sa fac, de ce sunt asa si cum sa opresc aceste stari?straight faceMereu am luat nota 7 la teza..doar in clasa a 6 a am luat 10. ce sa faac?sad

2 răspunsuri:
| KiduuDianaD a răspuns:

Pai asa sunt si eu... ma panichez si urasc acest moment, dar sa zicem ca mi-am facut un plan: eu incep sa fac exercitiile care sunt mai usoare si pe cele grele le las la urma si in timpul ala in care fac exercitiile incep sa ma calmez happy sper ca te-am ajutat uite de la mine un mare sfat: cand dai un test sau ceva nu incepe cu exercitiile grele sau nu le lua in ordine, mai intai incepe cu cele usoare happy

| Fridăm a răspuns:

Idem. Doar că eu mă fac gheaţă la mâini şi nu mă doare stomacul. Asta e de la prea multe emoţii, şi de la faptul că îţi e teamă (undeva în subconştientul tău) că nu vei ştii, sau că vei primi ceva greu. Important e să încerci să te calmezi, înainte să începi să scrii te uiţi puţin în faţă, te eliberezi de gânduri şi inspiri profund, expirând la fel, de câteva ori. Apoi te uiţi pe foaie, şi începi să rezolvi, fără să stai să te gândeşti că s'ar putea să nu ştii, ci le rezolvi aşa cum ştii, gândindu'te că dacă ai învăţat, trebuie să fie bine. E nesiguranţa asta de care cu greu scapi, chiar dacă înveţi, însă trebuie să lupţi cumva contra ei. Mai poţi încerca să cânţi ceva ce te linişteşte în gând, ca să'ţi induci o stare de bine, sau să te gândeşti la ceva ce îţi place. Multă baftă pe viitor!