| Giulia97Anna a întrebat:

Deci dintre toti profesorii de matematica, cel de la liceu(e profesoara) este cel mai handicapat.Sigur ca o sa faceti gura,ca vai e profesor, trebuie respectat etc.Este o profesoara batrana si cam nebuna(vorbesc serios).Eu sunt o fire timida,si daca ma mai intreaba cate ceva,eu daca stiu ii zic, daca nu stiu nu-i zic.Mereu cand nu stiu sa-i raspund imi spune asa:"Da' in pauza nu te vad asa timida,in pauza te dezlantuiesti,tipi etc."WTF! Ce naiba! Eu in pauza ma duc doar la baie si magazin,sa inteleg ca nu am voie nici asta sa fac?! Azi tot asa mi-a spus,si dupa mi-a mai spus asa:"Da ce te sfidesti asa la mine?"Eu pur si simplu ma uitam la ea normal, nu m-am strambat la ea. o.O Si asta se intampla des.Vineri de exemplu,am patit la fel la ora ei,si eu numai puteam de nervi,incat am rupt un pix si in pauza l-am rupt in mai multe bucati si aruncam cu el pe unde apucam. Vreau sa le spun parintilor, dar nu cred ca vor fi de partea mea.Pt. ca anul trecut am avut mari probleme la matematica(recunosc ca nu ma descurc la aceasta materie)si mi-a chemat mama la liceu.Am fost certata, bla bla etc.Deci nu cred ca ar avea incredere in mine, si ei ar crede ca zic asta ca sa-mi i-au singura apararea.Off ce sa fac? Imi pare rau daca am facut greseli de gramatica.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La cum "vorbești" nu ești deloc timidă, ci chiar ai tupeu!
Pa, pa.

| Giulia97Anna explică (pentru Legiuitoarea):

Scuza ma, internetul e internet, aici nu stie nimeni cine esti, fata de viata reala.Si ma mai enervez si eu, ce vrei sa fac?! Sincer, mai bine nu-mi raspundeai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treaba ta este sa inveti cat se poate de bine la mate, si la toate materiile. Unii profesori ne sunt mai simpatici, altii nu. Ai spus ca nu crezi ca parintii tai ar avea incredere in tine in situatia asta. Eu zic sa le castigi increderea, ei sunt acolo pentru tine si poate te-ar sfatui mai bine decat mine. Cred ca ar trebui sa te maturizezi. Profesoara ta are o varsta inaintata, o fi inteleapta. Din ce ai scris tu nu mi s-a parut ca ar fi cam nebuna. Nu e frumos sa jignesti. Si te sfatuiesc sa fii mai calma. De la atata lucru sa rupi un pix si sa faci ce ai zis? Si mai cred ca in pauze ai voie, sigur ca da, sa te distrezi si sa te relaxezi, eu cred ca incerca sa te motiveze. Nu stiu de ce esti timida, ai incredere in tinehappy

| Giulia97Anna explică (pentru anonim_4396):

Da' nu o mai suport, si nu-mi pasa ce zici tu ca nu e nebuna, vino sa o vezi cu ochii tai si dupa sa vad ce mai zici, ce am scris eu acolo este doar o parte.Si nu-mi place matematica, o urasc! Mai bine invat ore intregi la oricare materie, dacat la asta.E usor sa-mi spui sa invat dar tu nu stii cate lipsuri am, in generala am avut un profesor care in timpul testelor nu ne lasa sa ne concentram si ne povestea cum creste el iepurii si albinele.Iti dai seama cum erau orele.

| Giulia97Anna explică (pentru anonim_4396):

Sincer nici eu nu stiu de ce sunt timida, nu am fost mereu asa. Daca stau sa ma gandesc mai bine, cam de cand am inceput scoala(primara)sunt asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Imi cer scuze, am fost grabita. Cred ca nu-ti vrea raul, chiar daca e insuportabila. Sa inteleg ca ai nevoie de meditatii? Sau poate te transferi, nu-i asa?

| Giulia97Anna explică (pentru anonim_4396):

Cum adica ai fost grabita? Ma rog, da, ma gandeam sa fac meditatii, dar nu stiu un meditator bun, trebuie sa ma interesez.

| gingergirl1 a răspuns:

Mdaa,si eu am patit-o intr-un fel cu profa de mate laughing Bine, recunosc inca nu e prea dusa (inca) dar na'...laughing Adica femeia stie matematica...
Tin minte ca nu stiu, parca am ridicat odata tonul la ea, sau nu mi-am facut tema...[s-a mai suparat odata in a 6a pe mine ca imi uitasem caietul si imi facusem tema pe o foaie in clasa,pe urma iar nu e bine! "ca temele trebuie facute acasa" bine,dar daca mi-am uitat caietul,si chiar imi facusem tema pe caiet,daca nu o faceam iarasi nu era bine laughing Eu obisnuita sa vorbesc mai comod cu alti profesori "i-am raspuns"si ei, iti dai seama ca nu am fost obraznica cu ea, dar in fine, pe urma a zis ca e ultima daca cand ma iarta, si la urmatoarea abatere imi da 3 straight face
La fel si vinerea trecuta,am avut de facut niste exercitii si le-am facut pe culegere,la geometrie,am desenat pe caiet,si rezolvarea am scris-o pe culegere straight face Si s-a luat de mine,si imi face "uite Andra,asa se face tema nu cum ai facut-o tu"si eu i-am zis "iutati doamna ca am desenat aici" si ea face "nu vrei sa imi dai si doua palme?"laughing in fine.
Eu zic sa stai in banca ta, sa inveti pentru ca daca te vede ca inveti nu cred ca se va lua de tine, sau nu stiu, incearca sa vorbesti mai serios cu parintii tai, pana la urma daca te vad ca vorbesti serios te vor crede

| Giulia97Anna explică (pentru gingergirl1):

Off sunt multi profesori nebuni in lumea asta laughing

| FlowerPowerArrow a răspuns:

De obicei profesorii batrani sunt mai severi si mai 'rai' si stiu asta din propria experienta. Eu zic ca ar trebui sa te pui cu mana pe carte ca sa nu mai aiba ce comenta. Si eu sunt o fire mai timida dar unii profesori sunt mai ingaduitori si ma incurajeaza iar unii pur si simplu o i-au razna cand nu stii.

| Giulia97Anna explică (pentru FlowerPowerArrow):

Sa ma pun cu burta pe carte, la matematica, nici pomeneala. Uras matematica, insa imi place foarte mult romana, geografia si istoria.Eu am vrut sa ma duc la filologie, pentru. ca nu prea faceam matematica, dar aveam probleme cu limbile straine.Cand m-am dus sa selectez optiunile pentru. liceu, secretara mi-a zis sa nu selectez profilul de filologie pentru. ca am media prea mica, 7.82.Si am selectat altceva, si asa am ajuns la profil de industrie alimentara.Si dupa aflu ca o colega din generala a intrat la profilul de filologie cu o medie si mai mica ca a mea. Aveam o ciuda, le-am spus parintilor mei, dar ei la inceput nu mi-au spus niciodata sa ma transfer.Acum ce sa fac, ma chinui. Apropo la ultimul test la matematica cea mai mare nota a fost 6, a luat fata care invata cel mai bine din clasa care are media ori 8.90 ori 9 si ceva nu stiu sigur.Ce mai zici de asta? Asta la teste zici ca ne da subiect de bac, nu altceva!