| VulpeaDinUmbra a întrebat:

Deci e ultima oara cand mai pun intrebari legat de spalatul hainelor.. Ca intr adevar chiar nu e ok sa tot repeti. Deci ca sa inteleg si eu si sa ma lamuresc odata pentru totdeauna, daca pun numai haine de culori deschise in masina de spalat si nu pun prea multe haine si aleg temperatura de 20-30 de grade si programul mixt atunci nu se strica niciodata hainele si pot fi tot felul de culori numai sa fie toate de culoare deschisa si sa fie si servetelul ala care capteaza culorile si atunci nu e nici o sansa sa se strice hainele? Deci chiar asa e, am inteles bine? Si atunci daca procedezi tot asa si cu hainele de culori inchise adica daca pui numai haine de culori inchise fara haine de culori deschise si nu pui prea multe haine si pui temperatura de 20-30 grade si pui servetelul acela, nu e nici o sansa sa se strice nici hainele de culori inchise? Nici una? Sau chiar si asa se mai pot strica hainele?.. happy sau nu se mai strica daca se procedeaza asa?..

30 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" in masina de spalat si nu pun prea multe haine si aleg temperatura de 20-30 de grade si programul mixt atunci...pot fi tot felul de culori numai sa fie toate de culoare deschisa ...am inteles bine? "

păi vezi că știi?

| VulpeaDinUmbra explică (pentru sierra1):

Chiar e asa adica? Deci daca fac chestia asta nu e nici un risc niciodata?

| sierra1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

E ca in dragoste: niciodată nu folosi cuvântul "niciodată"

| VulpeaDinUmbra explică (pentru sierra1):

Adica nu e vorba ca niciodata, dar daca vreau sa ma tina cat mai multa vreme asa trebuie sa le spal, nu?

| sierra1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Hainele nu e bine să te țină "cât mai multa vreme" - nu dă bine la imagine și induce un aer de calic

| dullcat a răspuns:

Cred ca e a 5-a oara.laughing Pana acum cand ai spalat hainele s-a intamplat ceva rau din modul in care ai facut-o? S-a stricat ceva? Daca nu, continua sa speli tot asa.Bafta.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru dullcat):

Pai pana acum nu s-a mai intamplat. Si acum s-a intamplat din nou, cu un tricou pe care l-am cumparat inainte de paste. Si s-a cam decolorat la spatehappy

| VulpeaDinUmbra explică (pentru dullcat):

Atunci de acum sa folosesc la fiecare spalare servetele de alea anti transfer de culori si sa pun numai inchise cu inchise si deschise cu deschise? Si servetel la fiecare spalare deci, temperatura mica si sa nu fie prea multe haine in masina, sa fie numai cate trebuie si asa nu mai stric nici o haina? Nu se mai decoloreaza?

| dullcat a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

S-a decolorat cel mai probabil de la transpiratie sau lipsa calitatii (hainele din ziua de azi se rup si se decoloreaza mult mai repede tocmai pentru a te stimula pe tine sa-ti cumperi altele noi, mai des, asa functioneaza economia, pe consumerism, iar fenomenul se numeste fast fashion).

| VulpeaDinUmbra explică (pentru dullcat):

Si asta ca sa nu se mai decoloreze de la transpiratie nu am cum sa fac asta, asa e?

| dullcat a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Nu ai ce face, aparitia transpiratiei e un proces normal pentru orice corp sanatos.La unele persoane se decoloreaza inclusiv pantalonii acolo unde transpira, de exemplu in spatele genunchilor.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru dullcat):

Si nu se poate face nimic sa nu mai apara decolorarea de la transpiratie?

| VulpeaDinUmbra explică (pentru dullcat):

Deci eu nu vreau sa opresc transpiratia, vreau sa nu mai apara decolorarea din cauza transpiratiei si atat

| Furnicuta000 a răspuns:

Hainele se strica daca nu sunt de calitate. Eu de ex de ceva timp imi cumpar de la sh pentru ca gasesc lucruri unice, de calitate si ieftine. Si fiind de calitate nu ma mai uit la absolut nimic cand le spal (la inceput nici nu prea imi pasa pentru ca fiind asa ieftine am zis ca nu are nimic daca se strica). Eu pur si simplu le bag in masina, indes acolo si albe cu negre si colorate ca am ff multe haine colorate, nici nu ma uit la detergent, iau de care o fi, si nu se intampla absolut nimic. Hainele albe ies imaculate, din alea negre nu iese culoarea, nu se decoloreaza, nu se scamoseaza, nu se strica nimic. Nici dupa zeci de spalari nu se strica, le dau eu la prietene cand ma plictisesc de ele pentru ca ma plictisesc foarte repede.
Deci daca tii asa mult la hainele tale eu zic sa iti iei haine de calitate si eu sunt dovada vie ca nu trebuie sa dai o avere pe ele, chiar deloc.
Si daca ma intrebi cum recunosti hainele de calitate...sincer sa iti spun, nu stiu. Pur si simplu se simte cand pui mana pe ele. Daca te duci la sh si 90% din ele sunt carpe uzate, scamosate, urate, iar tu gasesti cateva care arata impecabil ca noi, ia-le pe alea pentru ca inseamna ca sunt rezistente

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Furnicuta000):

Si cu hainele care nu sunt de calitate nu am cum sa fac sa nu le stric? Sau se poate daca folosesc servetele din alea?

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Furnicuta000):

Deci daca mi am luat ceva scump cum sa fac sa ma tina cat mai mult timp? Ca na iti dai seama cum e daca ti se strica prea repede ceva scump. Sa fac asta cu servetelele captatoare si nu se strica? Sau?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Uite aici un articol foarte bun. Daca nu intelegi engleza poti sa dai traducere automata

https://pebblemag.com/how-to-make-clothes-last-longer/

Si da, servetelele sunt bune si ar fi perfect sa le folosesti de fiecare data daca ai bani sa le cumperi

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Furnicuta000):

Cu servetelele alea e sigur ca nu stric hainele? Daca pun haine deschise cu haine deschise si inchise cu inchise? Si daca spal la temperatura cat mai mica

| Furnicuta000 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Da, foloseste servetele. Dar nu te astepta la minuni ca sunt totusi niste servetele.
Nu pune niciodata haine deschise cu haine inchise gen blugi negri cu tricou crem.
Albele se spala separat. Si foloseste detergent special. Pt negre detergent pentru rufe negre ca sa pastrezi cat mai mult culoarea (e unul de la perwoll foarte bun), pentru albe detergent pentru rufe albe si pentru colorate detergent pentru colorate dar merge si ala pentru negre. Temperatura trebuie sa fie cat mai mica pentru ca la temperatura inalta se duce culoarea mai repede si hainele se pot scamosa si intra la apa.
Eu ti-am zis ce fac eu dar daca nu ai haine care stii sigur ca sunt rezistente, sa nu faci la fel pentru ca eu fac asta de lene si le supun unui risc pentru ca e posibil ca data viitoare cand imi cumpar un hanorac negru si il bag in masina cu o bluza alba sa se faca bluza aia gri.
Daca tu vrei sa speli ca la carte, tine cont de ce am zis eu aici in raspunsul asta si de ce scrie in articolul ala

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Furnicuta000):

Deci nu e ok un detergent pentru toate hainele? Numai pentru colorate e ok orice detergent adica?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Cam da. Dar nu poti sa pui detergent pentru rufe albe la rufe colorate pentru ca e posibil sa aiba inalbitor in el si cand bagi o bluza rosie o scoti roz

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Furnicuta000):

Si functionaza mereu servetelele? Atata timp cat pun doar colorate cu colorate si haine inchise cu haine inchise? Si atata timp cat spal cu detergentul potrivit si temperarura mica

| Furnicuta000 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Da, ar trebui sa functioneze

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Furnicuta000):

Si daca nu functioneaza ce as mai putea face? Ca sa am hainele cum trebuie pentru cat mai mult timp

| Furnicuta000 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Sa respecti indicatiile de mai sus. Cea mai buna metoda de spalare a hainelor ca sa nu se strice e sa le speli de mana cu apa rece. Nu o sa se strice dar dezavantajul e ca nu o sa iasa ca lumea petele (daca sunt patate) si nici nu o sa se elimine microbii din ele dar e cea mai eficienta metoda. Ai vazut ca la hainele facute din materiale delicate scrie pe eticheta sa fie spalate de mana

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Furnicuta000):

Si hainele pe care scrie ca trebuie spalate de mana chiar nu ai cum sa le speli in masina fara sa se strice?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

E foarte riscant. De ex sunt unele pulovere foarte scumpe din lana merinos care daca sunt bagate la masina chiar si la cea mai mica temperatura si cel mai scurt program, intra la apa si se fac din marimea XL niste pulovere micute care nu incap nici pe un bebelus

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Furnicuta000):

Pai si aia nu e greu sa se spele de mana? Fiind o haina groasa

| Furnicuta000 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Daca nu ai alta varianta o speli de mana

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Furnicuta000):

Inteleg. Totusi parca am observat ca si cand le pun in lighean se mai strica hainele. Si daca pun numai cate o haina. Ca sa spal in lighean deci