| kyara10 a întrebat:

Deci nu inteleg uni cred ca daca ascult rock o data sau de 2 ori gata sunt rocker, dar nu e adevarat. I-mi poate spune si mie cineva ce inseamna un rocker adevarat? Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Nu e un concept care sa aiba o definitie exacta si nu inteleg de ce unii isi pun intrebarea asta. Din punctul meu de vedere, daca asculti rock si/ sau metal constant, iar asta reprezinta ceva important in viata ta, care eventual iti influenteaza si alte aspecte ale vietii sau te inspira in vreun fel (insa partea cu influenta nu e obligatorie, desigur, dar am observat ca asa se intampla, de multe ori, uneori chiar fara ca persoana in cauza sa-si dea seama), daca poti distinge diverse genuri, stii ce le caracterizeaza si esti interesat sa cunosti cat mai multe despre muzica, trupe si tot ce are legatura, atunci sa zicem ca te poti numi "adevarat", desi repet, mi se pare putin penibil sa te ghidezi dupa niste reguli atunci cand asculti un gen de muzica. Dar la fel de penibili mi se par si cei care pretind ca asculta rock sau metal doar pentru imagine, de dragul de a se incadra intr-o categorie etc.

| Fridăm a răspuns:

Rock-erii adevăraţi sunt cei ce'şi dedică viaţa acestui gen muzical, care prin asta trăiesc, iar muzica aceasta, e pentru ei, pur Oxigen... ceva indispensabil. Cu asta cred că am spus tot.
Iar la partea cealaltă... oamenii au generalizat şi judecat, o fac, şi o vor face şi de acum în colo, fiindcă aşa sunt(em).

| Karlitta a răspuns:

Rocker-rock.In concluzie cei ce asculta rock.Ai dreptate daca asculti o data nu inseamna ca gata esti rockerlaughing.