| MilkshakeShake a întrebat:

Deci sunt la inceput. Mi-a venit ultima data in februarie )21 si mo tinut pana in 4 martie. De atunci si pana acum deloc straight face oare care e problema avand in vedere faptul ca nu am facut nimic?straight face dau fundita la care ma ajuta

Răspuns Câştigător
| Didw a răspuns:

Intervalul la care este normal să avem ciclu menstrual este cuprins intre 28 şi 35 de zile. Dacă se instalează mai devreme sau intărzie foarte mult trebuie să aflăm care este cauza. Deoarece tulburările de menstruaţie pot ascunde complicaţii dintre cele mai grave. Sau pot, in timp, să genereze probleme severe organelor genitale.
In adolescenţă

"Ciclul neregulat este mai frecvent la adolescente. Deoarece, după prima menstruaţie, mai durează ceva vreme pănă cănd activitatea organelor genitale intră in normalitate. Ciclul se normalizează la fiecare fată diferit: dacă o adolescentă a avut prima menstră la 13 ani, atunci, in jurul vărstei de 16 ani, ciclul ar trebui să vină la 28-35 de zile", explică conf. dr Daniel Popescu, directorul Policlinicii "Şerban Vodă". Adolescentele nu ar trebui să se ingrijoreze dacă au ciclu de două ori intr-o lună sau dacă nu au două luni la rănd.
Stai linistita, la tine este din cauza ca nu s-a reglat. Sanatate kiss >big grin

4 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Si totusi ce ti-a venit?laughing Factura...

Ok...inteleg "neamurile de la Lacul Rosu".laughing[ciclu]

Pai...esti racita la rinichi, nu mai umbla cu spatele gol!

| cosima11 a răspuns:

Buna:*
in primul rand, avand in vedere ca esti lainceput asa cum spui, este normal sa nu iti vina regulat. cel putin un an o sa iti vina cam rar, cel putin asa a fost la mine.nu trebuie sa te sperii, insa daca vezi ca se agraveaza, mai bine vb cu mama ta sau mergi la un ginecolog.nu e o rusine, e chiar f bine pentru sanatatea ta:* sper ca ti-am fost de folos big hug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asah mi se intampla si mie, ma tine o groaza si dupa aia vreo 1 luna sau 2 nu imi mai vn... este normal acum cand debea tzia venit, se regleaza in timpwinking stai linistita

| IO.oanaa <3 a răspuns:

Nu iti face grji. Avand in vedere ca esti la inceput sunt niste dereglari hormonale. Si eu sunt la fel. Mie nu imi mai venise din februarie si abia zilele trecute mi-a venit.

happy