| anonimforlife a întrebat:

Deci,țin sa menționez ca am un ciclu neregulat in medie 26 de zile, in ultimele 2-3 luni îmi vine mai repede decât de obicei de exemplu dacă ultima data a fost pe 1, 2 îmi vine pe 29-30.ok asta daar luna asta mi-a venit pe 3 și a ținut pana pe 7 (5 zile), și acum pe 29 IANUARIE mi-a venit din nou,e prima oară când îmi vine așa, e ceva grav? Am 17 ani!happy

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pe lumea asta, sunt 2 feluri de cicluri menstruale, ambele normale si la fel de sanatoase.
1.Ciclul de tip REGULAT - care se succede fix la acelasi numar de zile, luna de luna.
2. Ciclul de tip NEREGULAT, la fel de sanatos si normal, doar ca nu vine niciodata la acelasi numar de zile, putand avea "intarzieri" de multe zile, saptamani sau chiar luni.

Mama ta ti-a transmis genetic un ciclu de tip neregulat, care este la fel de normal si sanatos, doar ca nu vine FIX la acelasi numar de zile, luna de luna.
Nu-i nimic rau cu acest ciclu menstrual, doar ca nu te poti baza pe el sa-ti calculezi ovulatia si perioada fertila, fiindca este imposibil. In acest caz, la fetele si femeile cu cilul de tip NEREGULAT, pentru ca nu se pot folosii aplicatii sau calendare de calculat: urmatorul ciclu, ovulatia si altele, sexul se poate face numai cu protectie.
Preferabil sa fie prezervativ, pentru ca nu are efecte nocive asupar nimanui (nici a femeii si nici a barbatului care-l foloseste) si nu modifica hormonii femeii, asa cum fac anticonceptionalele.

3 răspunsuri:
| jerkinator a răspuns:

Nu este nimic grav sa ai un ciclu neregulat la 17 ani. In plus poate varia destul de mult, iar un ciclu de 22 de zile este perfect normal atata timp cat nu ai alte probleme.