| laptedetara a întrebat:

Deeci, am o problema. Avem o prisma patrulatera regulata ABCDAprimBprimCprimDprim. Cum aflu distanta de la D la planul (DprimAC)?

15 răspunsuri:
| BoGhDaN a răspuns:

Ai nevoie de un echer pentru a afla distanta. E simplu tu ai desenul in fata eu nu il am. Trebuie doar sa afli o distanta. Funda ti-am zis cum sa afli distanta

| laptedetara explică (pentru BoGhDaN):

Bineee asta stiu si eu dar imi trebuie demonstratie. Nu pot sa-i zic la profa de mate :" pune echerul unde crezi d-ta si masoara lungimea acelei laturi si gatai problema" sad

| BoGhDaN a răspuns (pentru laptedetara):

Aratami un desen si til rezolv eu ca asta-i problema de clasa a-6-a. Eu ti-am zis ca trebuie sa afli distanta de la D la DprimAC nu-i asa? E simplu suprapui echerul peste latura aia ce trebuie tu sa o afli si gata ai aflat distanta ca nu e greu

| BoGhDaN a răspuns (pentru laptedetara):

Apropo pe ce clasa esti

| laptedetara explică (pentru BoGhDaN):

Este problema de clasa a viiia din capitolul perpendicularitate intre plane. cred ca nu ai inteles: nu stiu care este latura aia care trebuie calculata. daca mazgalesti un desen foarte simplu iti dai seama ca este mai greu decat pare
te rog sa ma ajuti daca poti!

| laptedetara explică (pentru BoGhDaN):

Tu pe a catea esti?

| BoGhDaN a răspuns (pentru laptedetara):

Pe a 10-a. Nu te-ai- uitat la varsta

| laptedetara explică (pentru BoGhDaN):

Sti sa o faci?

| BoGhDaN a răspuns (pentru laptedetara):

Da, da nu am chef

| laptedetara explică (pentru BoGhDaN):

Mda...stiam eu ca nu o poate face nimeni. ce naiba! s-a dat la olimpiada acum sambata! tongue

| BoGhDaN a răspuns (pentru laptedetara):

Da e usoara numa nu am chef sa o fac si nu am un desen sa inteleg

P.Sbig grine unde esti

| laptedetara explică (pentru BoGhDaN):

Bistrita

| BoGhDaN a răspuns (pentru laptedetara):

Oh Oh e departe de unde stau eu adica Hunedoara

Si sorry ca nu te pot ajuta la problema.Mult noroc

| laptedetara explică (pentru BoGhDaN):

Mersi oricum ca tiai pierdut timpu sa vb happy

| laptedetara explică:

P.s dau funda celui mai rapid si corect raspuns!