| AfroBă a întrebat:

Definiti cuvantul "Dragoste".

Răspuns Câştigător
| mihnea173 a răspuns:

Este nucleul vietii, fara de care nu se poate trai, pe care il intalnim in fiecare dintre noi, o gasim mereu, sau ea ne gaseste pe noi cand ne asteptam mai putin. Este sentimentul permanent al unei vieti, tatuajul colorat in rosu de pe sufletul nostru.

4 răspunsuri:
| odorash a răspuns:

Stiintific : Dragostea este un sentiment complex, manifestat prin afecţiune puternică. Definirea sa este un demers dificil, cauzat de complexitatea manifestării sale, dar şi de diversitatea legăturilor afective cuprinse de acest termen. Dragostea se poate manifesta faţă de: familie (părinţi, copii sau alte rude), prieteni, parteneri romantici, Divinitate, animale, obiecte, patrie, frumos, artă ş.a.m.d

Artistic " dragostea e ca un drog, pe care il avem nevoie mereu.

| sunshine939 a răspuns:

Poi cred ca este un sentiment uneori placut alteori dureros.care de multe ori nu te lasa sa vezi realitateasi. care implica multe alte notiuni.Fiecare o percepe intr un fel. dar cred ca atunci cand simti asta pentru cineva ai face orice ca acea persoana sa ii fie bine inainte de toate...

| bebelotz a răspuns:

Dragoste= iubire
ti-as fi zis eu mai multe dar nu pot acum pentru ca ma grabesc si trebuie sa inchid pc-ul apropo succes in "dragoste"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea? Universul redus la doua stele...copulative.