| L ι ѕѕ є η α ☮ a întrebat:

Dintre profilul: bio-chimie si filologie. care este mai OK? Unde mi.ar fi mai usor? Si cu ce se mananca fiecare?

8 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt la filologie.Se mananca cu istorie, limbi straine si multa romana. Celalalt profil... dupa nume iti poti da seama ce oribil e...

pa, pa.

| arysa a răspuns:

Filologie- se da teza la romana, latina, o limba straina si la alegere geogra sau istorie. Se fac multe ore vde limbi straine si din clasa a 11-a nu mai faci deloc mate, chimie, fizica, bio.
La bio-chimie dai teza la mate, romana, chimie si bio/fizica(parca), nu faci deloc latina si faci mai putine ore de limbi straine.

| Cherry56 a răspuns:

Depinde de ce iti doresti sa faci incontinuare thinking

daca vrei sa te faci doctor etc e bine sa te duci la stiinte ale naturii (bio-chimie e denumire dp timpu lu ceasca)
daca vrei sa te faci profa de limbi, avocata etc te duci la filologie

la stiinte ale naturii faci mate (intra a11a si a12a mate ca la mate- info), chimie, fizica, biologie etc
la filologie faci romana (la greu), limbi straine + latina si istorie
. eu una am ales filologia si e un profil ok fiind materii cu care ma descurc cat de cat

| georginika a răspuns:

Buna.Profilul bio-chimie o sa te ajute mai mult pe viitor, adica ai mai multe cunostinte in mai multe domenii.Insa ti-ar fi mai usor la filologie [eu sunt in clasa a 11`a la filologie si ma descurc bine]. Partea buna la acest profil e ca nu dai bacalaureatul la matematica.
La acest profil ai urmatoarele obiecte in clasa a 9-a :
Lb romana :4 ore
Limba 1:3 ore
Limba 2:2 ore
Limba latina: o ora
Matematica, fizica: 2 ore
Chimie, biologie: o ora
Istorie, geografie, logica: 2 ore
Eu am diriga de latina si facem mai multe ore.
Iar intr`a 10`a:
Lb romana :4 ore
Limba 1:3 ore
Limba 2:2 ore
Limba latina: 2 ore
Matematica, fizica: 2 ore
Chimie, biologie: o ora
Istorie :3 ore
Geografie :2 ore
Psihologie :2 ore

Iar dintr`a 11`a nu mai faci matematica, chimie, biologie si fizica.
Psihologie faci dintr`a 10`a happy Dupa, ai putea face Facultatea de Psihologie, Litere, Jurnalism, Dreptul, Limbi Straine...

| Catalina_6831 a răspuns:

E normal ca filologia e mai usoara pentru ca faci doar romana si limbi straine in schimb la biologie sau chimie e greu

| Ella995 a răspuns:

Depinde de preferintele talehappy
eu intru a9-a si am ales biologie chimiehappy

| blondix_2931 a răspuns:

Eu trec a 10a si pot sa iti spun ca profilul filologie este cel mai usor profil. Eu, personal te sfatuiesc sa alegi filologia. :d

| Alexandra_4108 a răspuns:

Http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/sn.htm este despre bio-chimie. Sper sa te ajute :*