| LLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL a întrebat:

Doar hackeri pot sparge conturi pe TPU.ro

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

Fa diferenta intre hackeri si crackeri si ai sa observi dupa aceea ca hackerii nu sparg conturi. Conturile se fura. Crackerii sunt specializati in „spargerea" programelor shareware, sau care necesita un anumit cod serial.Cuvântul cracker provine de la ocupația favorită a crackerilor și anume de a sparge parole. Se poate vorbi atât de crackeri care sparg programe shareware sau altfel de software sau media protejate, cât și de crackeri care sparg calculatoare și obțin accesul la informații confidențiale (de exemplu numărul cărții dumneavoastră de credit), sau virusează calculatorul altora (de exemplu, pentru a-l folosi drept fabrică de spam sau a găzdui pornografie, de obicei ilegală, în scop de câștig comercial); sinonime: spărgător de programe și/sau spărgător de calculatoare.

Se poate afirma că orice cracker este fie hacker, fie haxor. De aceea, categoriile semantice de cracker și de hacker se intersectează dar nu coincid. Hacker înseamnă la origine: expert în calculatoare.