| KatyKat a întrebat:

Doua bile identice din acelasi metal cad de la aceeasi inaltime. Prima cade pe un sol lutos, iar a doua pe o placa de metal. Care dintre ele isi va schimba mai mult energia interna? De ce? Fundaaaaaaaaaaaaa

3 răspunsuri:
| Maiabsolutcavodka a răspuns:

Cred ca aia care cade pe placa de metal, pentru ca impactul e mai mare.Nu sunt 100% sigura pentru ca nu prea le am cu fizica.

| KatyKat explică:

Clasa a 8, dar ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia cate cade pe lut, pentru ca lutul nu imi mai permite sa sara, deoarece isi modifica forma, in schimb pe placa de metal, ea poate sa sara putin, astfel detensionand energia

app, de ce clasa e problema?