| Wdcefv a întrebat:

Dupa cat timp dupa dezvirginare este recomandat sa fac sex din nou? Cam cat timp durează sa se vindece? Mentionez ca m-a durut destul de tare si mi-a curs sange.Acum este a doua zi si nu simt decât un mic disconfort dar nu ma mai doare si nu imi mai curge sange.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista o anumita perioada fiindca durerea este diferita si persista in mod diferit de la o femeie la alta. Este indicat ca urmatorul contact sexual sa fie intretinut doar dupa cicatrizare completa a rupturii himenului si dupa ce dispare complet durerea acumulata in intreaga zona vulvara. In general vindecarea completa se produce in 3-4 zile sau cel mult pana intr-o saptamana. Daca tu consideri ca vei putea suporta cu bine atat de rapid o noua "runda" de durere/disconfort este la aprecierea ta deci poti incerca. Succes!

| OoBunnyoO a răspuns:

Cred cel mai sigur ar fi sa astepti in jur de o saptamana.

Desigur, poti incerca si mai devreme, dar daca simti disconfort, atunci cel mai bine este sa incetati actul sexual.