| Anonimatrista56 a întrebat:

Dupa ce a aflat mama ca chiulesc sa ma duc intr-un modern parc din oras (care e la 3 minute de scoala), mi-a interzis sa mai merg acolo.
Nu stiu ce sa fac pentru ca acolo ma intalneam cu toti prietenii mei...
Si mai ales ca acolo vine mereu tipul pe care il plac. Ea considera ca face bine ce face ca prin pedeapsa asta stie ca ma loveste cel mai tare (metaforic), mi-a zis-o chiar si in fata.
Eu ma simt groaznic si am incercat sa discut cu ea, am plas de cateva ori in fata ei din cauza asta ore intregi si ca sa ma calmez imi spune ca ma lasa, dar peste cateva ore iar imi spune ca n-am ce cauta acolo.
Ce sa fac cu ea sa ma lase? Tin sa mentionez ca o ajut la treburi, invat bine si asa mai departe, si apropo, eu acolo stateam pana la ora 14:30 maxim. Niciodata mai mult pentru ca stiu ca nu ma lasa. I-am si spus in fata ca din cauza ei am chiulit pentru ca stiam ca nu ma lasa si voiam sa imi petrec timp acolo.Mi se pare destul de absurd, peste 2 luni fac 15 ani si eu n-am voie intr-un amarat de parc

5 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Peste puțin timp faci 15 ani dar nu ești responsabilă câtuși de puțin, din ce-am văzut la întrebările tale mai vechi, ești superficială, mama ta n-are încredere în tine cu un motiv, nu doar ca să se afle în treabă. Dacă ție ți se pare normal ca ea să te creadă în siguranță la școală în timp ce tu umbli aiurea cu prietenii tăi care se droghează (după cum chiar tu ne spuneai) și ai putea fi inclusiv lovită de o mașină în drumul spre parc...Și ai fi putut să-i ceri voie în loc să chiulești, nu cred că te-ar fi refuzat, mai degrabă cred că ai preferat să te iei după ceilalți din gașcă.
Ar trebui să încerci să-i dovedești că ești responsabilă, ceea ce s-ar putea să fie cam greu pentru tine, după cum ți s-a mai spus și în alte răspunsuri, te gândești doar la tine și la plăcerile tale de moment, nu ai deloc considerație pentru mama ta.

| Andreeush a răspuns:

Adică tu chiulești de la ore pentru a te duce în parc fiindcă acolo îl poți vedea pe tipul de care îți place?
E și normal să fie supărată mama ta pe tine.
Fii mai responsabilă, arată-i mamei tale că poate avea încredere în tine.

| Plato a răspuns:

Ce sa faci? Sa mergi la scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca tie la 14 15 ani, iti sta gandu la ciocan, e normal sa fie overprotective nu? Orice parinte ar face asta.
Mai ales ca ea a fost ca tine, la varsta ta, si stie ce se intampla de regula, in viata unui adolescent de 14 15 ani happy
Vrea doar sa te protejeze.
Daca mai chiulesti mult de la scoala, s-ar putea sa nu intrii nici macar in bac, si ajungi maturaroare pe 12 mil, ca ti-a placut tie de nu stiu cine si ai chiulit de la scoala happy asta ca un heads up happy

| Stefan_Robert_1990 a răspuns:

Asta ma depaseste si pe mine si culmea am 17 ani si nu am patit asta niciodata rareori mi-se intampla dar daca mama ta v-a intelege te v-a lasa si problema e sa nu mai CHIULESTI ea crede ca prin chiulit nu e bine ceea ce faci sau poate a auzit anumite chestii despre acel baiat si spre binele tau daca face chestia asta sau poate ca vrea sa petreci mai mult timp cu ea am impresia ca mama ta te vrea langa ea dar iti dai seama ca daca devii prea satoasa si mama mea era la fel inainte sa ajung la varsta de 17 ani si acum ma mai comport ca un copil laughing) dar o fac pe mama sa se simta bine in largul meu si o las sa fie ea satoasa cu mine oricum lasand asta la o parte iubeste-ti mama si da-l dracu de,, prieten de care iti place" prietenii daca ei sunt adevarati te vor astepta pana si la 20 de ani mai asteapta putin da-i atentie mamei tale si o sa isi revina acult-o pe mama ta si dupa prietenii mama imi spunea mereu o chestie nu prietenii imi dau de mancare nu prietenii imi dau bani nu prietenii imi ofera un acoperis deasupra capului sper ca te-am ajutat bafta big grin