| alrd a întrebat:

După încheierea clasei a X-a am început să am anumite probleme medicale. A început clasa a XI-a, an încare am mers doar în prima săptămână, apoi m-am retras.

În următoarea toamna m-am reînscris la liceu, în clasa a XI-a, însă am amânat din nou anul.

În toamna acestui an voi reîncepe să merg la școală. Întrebarea mea este: voi putea merge în continuare la liceu de zi? Am căutat pe internet, însă nu găsesc nicăieri un răspuns. Sper că mă puteți ajuta voi și mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| tintareco a răspuns:

Sigur că da, nu există un termen limită.

| alrd explică (pentru tintareco):

Sigur că EXISTĂ. O persoană de 25 de ani nu mai poate intra la liceu de zi.

| tintareco a răspuns (pentru alrd):

LEGEA NR. 48/2002
Pentru aprobarea OG. Nr. 137/2000 privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare
ART. 15 – (1)
Constituie contraventie conform prezentei ordonante,
refuzare accesului unei persoane sau unuigrup de persoane la sistemul de educatie de stat sau privat, la orice forma, grad si nivel, din cauza apartenentei acestora la o anumita rasa, nationalitate, religie, etnie, categorie sociala sau la o categorie
defavorizata, respective datorita convingerilor, varstei, sexului sau orientarii sexuale a persoanei in cauza.
(2)
Prevederile alineatului precedent se aplica tuturor fazelor
sau etapelor din sistemul educational, inclusive la admiterea sau la inscrierea in unitatile ori institutiile de invatamant si la evaluarea ori examinarea cunostintelor.
(6)
Constituie contraventie, conform prezentei ordonante,
orice ingradiri pe criterii de apartenenta la o anumita rasa, nationalitate, religie, etnie, categorie sociala sau la
o categorie defavorizata in procesul de infiintare si de acreditare a institutiilor de invatamant infiintate in cadrul legislative in vigoare.