| Ionut57007 a întrebat:

După liceu plănuiesc să dau admiterea la facultatea de medicină, problema este ca părinții mei sunt niște oameni dificili și mi-au spus ca nu vor sa ma susțină financiar pe durata facultății. Îmi puteți da un sfat /opțiune prin care aș putea să mă întrețin singur și totodată sa pot sa ma concentrez pe facultate si sa mă si întrețin financiar?

Răspuns Câştigător
| Robert2526 a răspuns:

Am fost in situatia ta, nu si nevoie de sustinere financiara din partea lor, invata ca sa intri la buget, apoi primii 2 ani vor fi grei ( trebuie sa te angajezi undeva, pe weekend si sa te stramtorezi ffff tare, in sensul sa nu faci nazuri la mancare, sa nu bei, sa nu fumezi si sa uiti de orice posibila urma de distractie sau cumparat haine, iesit in oras, etc)
La part time, doar pe weekend, poti castiga pe la 1200 de lei, din care 300 se duc pe camin, apoi trebuie sa te descurci cu ce ramane. Nu este usor, trebuie sa suferi serios 2 ani de zile, dar merita.
Apoi din anul 3 se schimba situatia, vin si ceva banuti extra, incepi sa te pui pe picioare.
Gasesti suport la profesori legat de materiale/carti/etc, doar trebuie sa ceri si sa arati ca meriti.

Nu renunta la ceea ce doresti

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei sa faci facultatea fara ajutorul parintilor poti, trebuie sa intri la BUGET, adica dar trebuie sa mananci cartea, ca sa obtii bursa de merit, cazare gratuita in caminul steudentesc si masa la cantina tot gratis.
ce zici, esti capabil?

| LisaJulie a răspuns:

Din păcate la medicina trebuie sa inveti mult și nu prea îți poți permite sa lipsești de la cursuri nici măcar pentru o slujba part-time! Va trebuie sa iei la buget, știu ca e cam imposibil dar alta soluție nu prea ai, învață la biologie și chimie mult, fa teste și uita-te pe site-uri și videoclipuri pe YouTube care îți explica ce nu înțelegi! Multa bafta in cariera!

| Madaxo97 a răspuns:

La facultatea de medicina nu ai nicio șansă să te angajezi nicăieri, nu vei ține pasul si cu învățatul, cu examenele, părinții tai sunt niste egoiști ca nu vor să te susțină financiar, ar trebui să fie mândri de tine și sa te susțină să ajungi doctor, mai târziu ar culege și ei roadele de pe urma muncii tale, dar nu se gândesc la asta. Imi pare rău ca nu îți vei putea realiza visul din cauza lor.
Nu ai cum decât dacă găsești o altă rudă să te susțină, sau sa continui sa te rogi de părinții tăi să le spui ca dacă te susțin le vei înapoia banii când vei deveni doctor pe salariul tău.