| Anee1667 a întrebat:

E ceva ce mă frământă de o vreme. Nu știu dacă e depresie, dacă e o stare de sensibilitate ridicată...
Cert e că mă simt inutilă, plâng foarte mult și adesea am gânduri rele.
Totul a început de la fizicul meu, de la dorința de a arăta așa cum mintea mea își impune, mă urăsc pur și simplu, pentru că nu reușesc să mă simt bine cu propria persoană, am început să urăsc pozele și mai presus de toate oglinzile, sunt într-o stare deplorabilă.
Pentru că îmi place să ajut și aș vrea să intru în domeniul psihologiei, aș ști ce să-mi spun și cum să încep să tratez situația, însă simt că nu reușesc.
Nu am încredere în mine și devin o persoană tot mai rece și închisă.
Aș avea nevoie măcar de câteva sfaturi pentru că încerc să rezolv singură aceasta problemă

6 răspunsuri:
| Endoryus a răspuns:

Un sfat prietenesc ar fi sa te lasi de psihologie. Nu stiu cum ai crede tu ca poti ajuta pe altii cand esti cum esti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Https://editura-foryou.ro/......%20pdf.pdf
Ai aici o carte. O găsești pe Internet de vânzare.

| 33226633 a răspuns:

Frumusetea e trecatoare, nu te baza prea mult pe ea fiindca la un moment dat vei ramane dezamagita, sunt sigur ca esti suficient de frumoasa, nu fi narcisista, multumeste mai bine lui Dumnezeu ca esti sanatoasa fizic si psihic.
Si nu te lua dupa altii, daca vrei sa lucrezi in viitorul psihologiei atunci invata pentru acest lucru.
Nu te mai ingrijora esti minunata asa cum esti acum!

| anamaria82726 a răspuns:

Sincer am trecut prin aceeasi situatie. Nu stiu cati ani ai fiindca nu ai mentionat. Dar vreau sa iti zic ca eu in clasa a 9 a eram in aceeasi situatie in care esti acum. Eram foarte grasa. Adica pentru acea varsta 70 de kg sunt foarte multe. In mod clar nu ma consideram frumoasa, la scoala eram foarte retrasa, sa facea misto de mine, imi era rusine cu familia mea...foarte multe chestii. Mereu cautam sfaturi. Cautam sa ma aceept asa cum sunt. Dar pur si simplu nu puteam nu consideram ca trebuie sa povestesc la nimeni, ma simteam barfita, nu voiam ca altii sa vada ca am probleme. La o problema de genul toti te sfatuiesc sa nu ii mai iei in seama pe cei care fac misto de tine. Auzeam sfatul asta peste tot. Mi se parea cel mai prost sfat din lume. Cum sa nu ii iei in seama cand faci misto de tine public? Asa ca am decis sa le dau peste nas si sa devin cea mai buna varianta a mea. In primul rand frumusetea vine din increderea in tine. Asa ca am inceput sa slabesc si sa fac sport ca sa ma remodelez. Sport poate face oricine. Pana la inceputul urmatorului an scolar aveam cu 20 de kg mai putin. Deja ma saturasem de atatea felicitari de la cei care faceau misto de mine. Acum fizic aveam incredere in mine. Imi luam hainele in care as fi vrut sa incap cu mult timp in urma si am incercat sa fiu mai sociabila. Am inceput sa ma implic in multe activitati. M-am apucat de voluntariat, m-am inscris la un curs de teatru, am intrat intr-o echipa de fotbal pentru fete. Adica sa ma indepartez de cei care au facut misto de mine si sa castig persoane de calitate facand ceva ce imi place. A, si de atunci fac si sala. Am cunoscut si acolo multe persoane. Eu zic ca te ajuta sa te simti mai frumoasa daca te aranjezi, invata sa te iubesti. Asa te vor iubi si cei din jurul tau. Te vei simti foarte bine cunoscand persoane noi, garantat. Si pentru a-i ajuta pe altii trebuie sa ai incredere in propria persoana...e aiurea sa dai sfaturi pe care tu nu le poti urma. In schimb, poti sa reusesti si sa le dai niste sfaturi care la tine au functionat. Succes in toate

| zurick a răspuns:

Dacă te interesează domeniul psihologiei, ar trebui să știi că ar fi bine să vorbești cu cineva specializat, un psihoteraput.

| Cristina788 a răspuns:

Frumusețea e trecătoare, pune sănătatea pe primul loc, pune succesul pe primul loc.
Eu de exemplu degeaba sunt frumoasă dacă nu imi merge bine, si am suferințe mai mari decât tine