| wannabe a întrebat:

E posibil sa am stari de depresie la 17 ani? sunt mai tot timpul prost dispus, plictisit, nervos, lipsit de orice chef, posomorat...

Răspuns Câştigător
| yumeee a răspuns:

Evident că este posibil.
Dar de cele mai multe ori adolescenţii, atunci când sunt mai prost dispuşi, vor spune imediat că este vorba de o depresie, nefiind aşa. Este foarte posibil să ai doar o perioadă mai neagră (chiar şi fără motiv). Oricine trece prin asta! Mai ales pe vremea de acum, cu toţii suntem nostalgici.
Şi eu pe la 15 ani, cam aşa, credeam că sunt depresivă, căci aveam mereu stări aiurea, "tratamentul" meu constă de obicei în gătit/cântat la chitară/citit/ieşit cu prietenii la o pizza, bere, prăjitură, etc.
Fă ceea ce-ţi place ţie cel mai mult să faci, şi o să-ţi revi.

8 răspunsuri:
| KidoSmart a răspuns:

Da, e normal petru ca simti ca lumea din jur nu te intelege, ca pari un necunoscut si nu te baga nimeni in seama insa incearca sa socializezi mai mult, sa iesi cu prietenii la o plimbare, sa bei bere si altele

| KidoSmart a răspuns:

App.bafta happy

| mhg a răspuns:

Da.Eu am 15 ani şi mi s-a întâmplat destul de des până acum să mă simt la fel ca tine, deşi uneori încercam să par în regulă în faţa celor din jur nu eram aşa.
Sper să treci peste stările acestea!

| clauss a răspuns:

E normal si la 17 sa ai stari de depresie, eu zic sa mananci ceva dulce, o sa vezi ca ajuta. s a demonstrat stiintific

| Razvan a răspuns:

Problema la starile astea de depresii nu consta neaparat in varsta ta.Depresia e o boala si trebuie tratata ca atare.Cu cat o lasi mai mult netratata cu atat devine mai gravastraight face
Incearca sa vorbesti cu cineva.Si important:asculta-te. Tu singur trebuie sa gasesti cauza pentru a gasi solutia
Pe mine ma loveste o depresie constanta cand ma gandesc ca incepe din nou scoala.Im vine sa #@$% laughing

| Blablabla_8623 a răspuns:

Da. Cred ca se pot intampla dupa 12-13 ani.
E bine c realizezi si cred ca ar trebui sa intri intr-un ritm sanatos, normal si vesel.

Take care!

| Punky a răspuns:

Da.eu am 16 ani si pot sa zic ca sufar de depresiestraight face. Din pacate nu am gasit nici un remediu.Am incercat sa ies cu prietenii alte alea, dar dupa ce ma intorceam in casa...nimic nu se schimba.Acum depinde daca ai un motiv anume sau doar esti depresiv din cauza lipsei de ocupatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey eu am 14 ani si am avut depresie am facut si vizite la psiholog, ca sa treci peste asta fa ceva distractiv, iesi cu prieteni, fa sport si ascultate pe tine insuti fa doar ce. ti place nu face lucruri din obligatie, asculta muzica si incearca sa te relaxezit nu sta tot timpul stresat e foarte important pentru tine. Eu cantam la chitara sau clape citeam ieseam cu prieteni dansam prin casa, faceam mult sport, mancam multe dulciuri bine nu exageram cu ele, sper ca vei iesi din aceasta stare curand bafta.