| anonim_4396 a întrebat:

E vreo diferenta intre satanist si anarhist?
Ce inseamna minimalist?
Am auzit pe la colegele mele si st curioasabig grin

Răspuns Câştigător
| ionutzul31 a răspuns:

Satanist e ala care se roaga satanei, anarhist e cel care ii place anarhia...sa nu existe sefi si subordonat(de naspa si asta) si minimalist nu stiut... daca inseamna ca asculti minimal(popcorn), eu sunt ala laughing

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da este, si anume, anarhismul este o orientare politica care nu accepta autoritatea.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Anarhie
Anarhismul in opinia mea e o utopie din 2 cauze:
Una cei de la putere care trag cu dinti de putere, si masele ignoranta care acepta ignorant coruptia, plus ca daca ar fi anarhie ar fi haos, din cauza ca oamenii au nevoie sa fie tinuti in frau, sa fie condusi, e imposibil sa gandeasca civilat.
Satanismul e o religie individualista si spre deosebire de anarhism e o religie elitista, care considera ca nu toti pot face parte sau nu au nivelul de gandire sa faca parte din satanism, lucru cu care sunt de-acord.
Satanismul poate fi impartit in doua mari tipuri satanismul modern (ateist) creat de Anton LaVey care implica o anumita conduita copusa din cel 11 reguli ale pamantului si cele 9 pacate satanice, plus ca se accepta existenta magie, spre deosebire de ateism care consta in negare existentei zeitatiilor (desi satanisi moderni neaga zeitatiile, si il priveste pe Satan ca arhietip). Si satanismul teist care implica credinta in faptul ca Satan este o entitate existenta de sine statatoare:Satan fiind considerat un prienten, aliat sau stapan.