| ramonatm17 a întrebat:

Episoadele mele depresive au devenit din ce in ce mai dese si desii am citit mult despre depresie parca nimic nu ma ajuta. Ma simt din ce in ce mai descurajata de tot, de viata de familie, de prieteni, de relatiile amoroare, singurul capitol care ma satisface fiind scoala, dar parca mi-e din ce in ce mai greu sa merg la ore. Nu fac alceva decat sa dorm toata ziua sa citesc si sa ma gandesc la,, nefericirea,, mea. Nu stiu cum sa ies din starea asta avand in vedere ca amici nu mai am, iubitul m-a parasit iar cu parintii nu ma inteleg...sad m-am cam saturat sincer si oricat as incerca sa gandesc pozitiv nu pot. Mi-as fi dorit sa merg la psiholog, dar mama zice ca e doar pentru,, nebuni,, si ma descurajeaza total. Ce ma sfatuiti sa fac?sad multumesc

3 răspunsuri:
| haiZI a răspuns:

Sa mergi la psiholog.Ideea ca esti nebun daca mergi este total eronata.Eu am fost cand treceam printr-o perioada mai dificila si aveam probleme si cu somnul, eram cu moralul la pamant, gandeam exact ca tine.pa

| cryssa a răspuns:

sigh
toti trecem prin perioade de "depresie"
cred ca amicii iti sunt aproape, dar tu incerci sa ii indepartezi intr-un fel sau altul, autoimpunandu-ti ca nu merita...ca nimic pe lumea asta nu merita cu adevarat. dat nu e asa!
sunt multe lucruri frumoase in lumea asta, nu trebuie sa se prabuseasca totul doar din cauza unui baiat la care ai tinut si te-a parasit. o sa fie multe alte dezamagiri, poate chiar mult mai dureroase. fieccare are problemele lui, mai mari sau mai mici, in diferite perioade ale vietii. trebuie sa le depasesti, oricat de greu ar parea pe moment!
se poate sa mai "zaci" in aceasta stare, dar SIGUR iti vei reveni, cu timpul
nu trebuie sa te descurajezi... cel mai bine ar fi sa gasesti un hobby, sau sa te axezi pe ceva, de exemplu pe scoala, munca
eu de obicei cand sunt frustrata invat la biologie, si asta imi prinde bine
incerc pur si simplu sa imi ocup timpul cu altceva in afara de zacuthappy
asa ca te rog, scoate-ti gandurile negative din minte. viata e, totusi, frumoasahappy

| MihaelliQue a răspuns:

Printr`o perioada de aceasta trec si euhappy. Sincer iti spun. ia`ti un caiet si fa`ti un jurnal in care scrii tot ce simti! Te ajuta enormhappy. cel putin pe mine m`a ajutat. Acum depinde si de caracterul fiecaruia. Te pup si sper sa-ti revii cat mai repede!