| Verdealbastrui a întrebat:

Este adevarat ca daca stai la calculator mult timp o sa trebuiasca sa porti ochelari? Eu stau la calculator cam 6 ore in unele zile. Cind o sa fiu mai mare o sa trebuiasca sa port ochelari permanent?

Răspuns Câştigător
| allige243647 a răspuns:

Nu neapărat. E adevărat că nu trebuie să stai foarte mult timp la pc sau tv, dar asta nu înseamnă ca trebuie sa porţi ochelari. Dar dacă ai probleme şi începi să nu mai vezi biine trebuie să mergi la un oftamolog.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai mai putin la pc, sau macar la fiecare o ora sa faci o pauzawinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici niste exercitii pentru relaxarea ochilor: http://www.scribd.com/......i-NATURAL. Dar nu ar trebui sa ai motiv sa te sperii decat daca ai un membru in familie de sub 40 de ani care are probleme cu ochi dar oricum ar trebui sa fii foarte prudent in aceasta situatie.

| ILoveTacos a răspuns:

Da,e adevarat.Eu am stat mult timp la calculator si acum port ochelari. sad
Probabil ca vederea o sa ti se inrautateasca mai repede daca stai la calculator pe intuneric.

Sper ca te-am ajutat!

| IsAbElLaSwEeT a răspuns:

Si eu stau cam tot atat si pentru asta nu am probleme cu vederea!

| tinasong a răspuns:

Da este adevarat, deoarece stai foarte aproape de dextop si iti va cauza in timp vederea.

| Verdealbastrui explică:

Eu stau cu lumina aprinsa, fac mai multe pauze intre timp.

| Mihaelabrunetica a răspuns:

Da, cred ca este adevarat. Si eu am aceasta problema. Cand aveam 7 ani eu stateam foarte mul la calculator si la televizor, si din aceasta cauza eu port de 4 ani ochelari. Eu te sfatuiesc sa nu mai stai atat de mult la calculator sau cand o sa fi mai mare o sa ai de suferit. Sper ca te-am ajutat.