| ShyGirl11 a întrebat:

Este ciudat să fii singura fată dintr-un grup de băieţi?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Deloc! Poate unii te-ar înțelege greșit, dar alții te-ar privi ca pe o fată de gașcă. Depinde cum au fost educați. Fiecare a primit o educație individuală. Poți cunoaște și tineri cu suflet bătrân, care vor găsi deplasat comportamentul tău, dar poți cunoaște și bătrâni cu inima tânără, care să privească cu zâmbetul pe buze, veselia voastră.
E-adevarat, de multe ori, trebuie să păstrezi aparențele, dar se vor opri oamenii, vreodată, din a te judeca? Ei, vezi?! Și atunci, de ce să trăiești, după principiile altora, ori cum dictează lumea? E ca si cum o băbuță s-ar intreba: mă vor judeca oamenii dacă mă voi îmbraca in roșu/ ori în roz? Unii o vor crede senilă, alții îi vor arunca un zâmbet discret, iar cei mai mulți dintre noi, vom trece indiferenți.
Conversațiile, râsetele în grup, nu vor ridica semne de întrebare, dar dacă o fată se hlizești peste măsură, ori se aruncă în brațele, în spatele/spinarea băieților, va da naștere altor interpretări, deși poate realitatea e alta. Dar, în general, o fată care își permite prea multe cu băieții, adică le acceptă jocurile, mângâierile, deja le face o… ‘invitație’. Tu ești cea care alege cum vrea să fie respectată, într-un grup de băieți. Băieții întotdeauna te tratează așa cum le permiți tu. Eu nu pot să-ți doresc decât o gașcă frumoasă, în care să te simți bine. happy

17 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Absolut deloc, nu exista nici un motiv de a nu putea face parte cu drepturi egale dintr-un grup cu membrii exclusiv masculini. Succes!

| neutrino a răspuns:

Nu, nu este ciudat si nu inteleg de ce-ti pui o astfel de problema.

| T0T a răspuns:

Nu.

| OldSoul a răspuns:

Conteaza mult si varsta, una este cand esti inca copila si alta e cand esti la varsta in care apar relatii si tu umblii cu mai multi baieti simultan.

| ălkjmhgf a răspuns:

Nu. Și eu când eram mai mică, petreceam timp în grupuri de băieți, mereu m-am înțeles mai bine cu ei. Asta și pentru că majoritatea copiilor ce locuiau prin preajmă erau băieți, și mă jucam mereu fotbal cu ei laughing
Nu e nimic ciudat la ce ai spus tu, nu-i privește pe ceilalți în preajma cui vrei să-ți petreci timpul. Atâta timp cât te simți bine în prezența lor, nu ai de ce să-ți pui astfel de întrebări.

| amyleemuffly03 a răspuns:

Da e ciudatat... când lumea te vede pe strada cu o gramada de băieți și tu singură ce ar putea să creadă? Gandeste-te si tu...

| Laura a răspuns (pentru amyleemuffly03):

Proastă mentalitate ai...

| darrio2007 a răspuns (pentru Laura):

Majoritatea au mentalitatea asta. Si eu as fi raspuns la fel. Am avut o prietena in tinerete care fuma cu baietii in pauza dintre ore. Ghici si unde? In toaleta scolii la baieti.

| Laura a răspuns (pentru darrio2007):

Şi legătura dintre prietena ta şi întrebarea pusă este?

| darrio2007 a răspuns (pentru Laura):

Faptul ca ii place sa stea intre baieti. Chiar nu vezi legatura?

| darrio2007 a răspuns (pentru Laura):

P.S. Fosta. Cu ceva ani buni in urma.

| amyleemuffly03 a răspuns (pentru Laura):

Cred ca te simiti, ca stai si tu numa cu baieti si de asta nu iti convine ceia ce spun, nu am zis ca e un lucru rau ca poate iti sunt prieteni si etc, dar lumea mentalitatea asta o are lumea, daca o fata sta cu mai multi baieti e ciudat si aiurea

| Laura a răspuns (pentru darrio2007):

Chiar nu văd legătura. A avea un grup de băieţi ca prieteni nu înseamnă a pierde timpul cu ei prin toalete, e altă mâncare de peşte. Cei care văd orice (subliniez orice) persoană de sex opus ca partener sexual sunt anormali, sunt cu adevărat neputincioşi să aibă preferinţe (poţi să îi zici şi handicap). Cine e incapabil să înţeleagă asta dă naştere numai la stereotipuri proaste, de unde pleacă şi tâmpeniile în genul geloziei şi lipsei de încredere. E mult de discutat pe tema asta. Vorbeam la modul general, nu despre prietena ta. Sunt curioasă, care crezi tu că este limita? În concepţia ta cu câţi amici ar trebui să vezi o fată ca să îţi schimbi părerea despre ea? Şi în ce situaţii?

| Laura a răspuns (pentru amyleemuffly03):

Nu ne cunoaştem personal, nu îţi da cu presupusul. Nu am de ce să mă simt, nu "stau numa cu baieti", dar nu văd nimic în neregulă cu asta, de asta mă şi deranjează mentalitatea. Dacă cel/cea care a pus întrebarea are sub 18 ani, chiar e trist că a simţit nevoia să întrebe asta. Şi totuşi cu atât mai mult e penibil să fii om în toată firea şi tot să îţi pui problema asta. Dar "lumea mentalitatea asta o are" - aici ai dreptate.

| darrio2007 a răspuns (pentru Laura):

Hai sa ne oprim aici ca vad ca nici un raspuns care te contrazice, nu-ti convine. Poate ma crezi vreun pustan fara minte. Nu e chiar asa.Am trecut de mult de anii adolescentei. O seara buna!

| Laura a răspuns (pentru darrio2007):

Unde am zis că nu îmi convine? Ba chiar ţi-am răspuns obiectiv şi te-am întrebat care ţi-e părerea din pură curiozitate. Nu te cred în niciun fel, altfel nu începeam discuţia.

| Pizzaislife a răspuns:

Nu chiar e bine consider ca esti sociala