| LexieD a întrebat:

Este vreo diferenta intre continutul versiunii paperback fata de cea hardcover a unei carti?
Funda si voturi!

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Aaaa,nu,conţinutul este acelaşi.
Bine,dacă sunt scoase de edituri diferite,şi traduse de persoane diferite (în cazul în care cartea este în altă limbă şi necesită traducere),s-ar putea să găseşti mici diferenţe,la cuvinte în special,depinde de experienţa şi calitatea celui care o traducere. Dar în mare,conţinutul este acelasi.
Notele de subsol s-ar putea să difere şi ele puţin, şi prefaţa. Dar depinde de editură, dacă o editură scoate două versiuni ale aceleiaşi cărţi, acestea, în afară de copertă (uneori nici aia) nu prea diferă.

2 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Paperback sunt cărţile ălea cu cuperta făcută dintr-o hârtie puţin mai tare, însă se pot îndoi.
Hardcover înseamnă copertă cartonata, aceea făcută din carton rezistent, pe care nu poţi s-o îndoi.

Paperback
http://www.acushop.cn/images/l_book1.jpg

Hardcover
https://fs.hlrs.de/......s-book.jpg

| LexieD explică (pentru Wøodenpints):

Asta stiu, dar intrebam daca atunci cand o carte se lanseaza si in varianta paperback este vreo diferenta in continut(nu ma refer la coperta) fata de varianta hardcover(care de obicei se lanseaza inainte de varianta paperback)?

| Wøodenpints a răspuns (pentru LexieD):

Aaaa,nu,conţinutul este acelaşi.
Bine,dacă sunt scoase de edituri diferite,şi traduse de persoane diferite (în cazul în care cartea este în altă limbă şi necesită traducere),s-ar putea să găseşti mici diferenţe,la cuvinte în special,depinde de experienţa şi calitatea celui care o traducere. Dar în mare,conţinutul este acelasi.
Notele de subsol s-ar putea să difere şi ele puţin, şi prefaţa. Dar depinde de editură, dacă o editură scoate două versiuni ale aceleiaşi cărţi, acestea, în afară de copertă (uneori nici aia) nu prea diferă.