| lick a întrebat:

Eu am o prietena...care s-a certat cu celelate prietene ale mele dintr-o prostie si nu stiu cum sa fac sa le impac. Daca ies cu prietena aceea se supara celelate dar daca ies cu celelate cealata prietena imi zice ca imi este frica de ele? Ce ati face daca ati fi in situatia mea? astept raspuns...

Răspuns Câştigător
| Brigitta a răspuns:

Explica-le si la prietena singura si la grupul de prietene ca nu este corect din partea lor sa te puna sa alegi si nici nu poti sa alegi. Daca chiar ar tine la tine si ti-ar vrea binele te-ar lasa sa socializezi cu amandoua taberele.
Doar iti fac rau daca te pune sau te pun sa alegi; daca ar fi mature ar intelege asta.
Le explici frumos ca te doare ca ele se cearta si tu esti prinsa la mijloc.
Daca totusi te pune careva sa alegi atunci inseamna ca nu-ti vor/vrea binele. Pentru ca ar trebui sa stie ca asta te-ar intrista si te-ar rani.

11 răspunsuri:
| JackieSue a răspuns:

As evita sa ma intalnesc cu toate pana se mai linistesc apele, iar apoi as vorbi cu fiecare in parte...sigur s-ar impacasmug.

| urbanghost a răspuns:

Nu mai iesi cu nici unele, astfel numai are cine sa se supere happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer;-Bai lasati-ma-n pace cu prostiile voastre

| Silvia a răspuns:

Draga.harciog (hee hee ce nume rolling on the floor). pe tine nu te-a deranjat nimeni. daca nu vrei nu raspunziwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-ati inteles gresit.Se vroia un raspuns.Adica eu asa le-asi fi spus.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Cred ca ar trebuie sa astepti un timp pana se linistesc ele.Pana la urma se vor impaca happy
Sau daca nu incearca sa vb cu ele. Explica-le ca nu vrei sa alegi intre elehappy

| Ralux a răspuns:

Pai darga dedj, eu chiar sunt in situatia tabig grin dar acum s-au linistit apele. Ce am facut? Pai am incercat sa le impac cumva. Daca ieseam eu mereu cu ele tot certate ramaneau dar le-am rugat sa iasa si singure impreuna, sa le implic intr-o activitate unde puteam lucra impreuna si de asemenea ne puteam distra.Am facut asta...la inceput s-au ciondanit un pic dar dupa ne-am distrat toate si asa s-au impacat.Nu sunt chiar cele mai bune prietene dar prietene sigur sunt.Deci cand se cearta nu interveni in cearta lor pentru a nu inrautatii situatia si aproba parerea adevarata, care ti se pare cea mai buna( nu dupa prietene ca se supara aia sau ailalta). Spune-le ca esti sincera si tot ce vrei e sa se impace. Spune-le macar sa incerce daca intr-adevar iti sunt prietene. Daca au incercat si nimic...asta e...nu le poti forta sa se impace.Incearca sa iesi cu fiecare in parte si fa-ti timp pentru toatehappy. Poate dimineata iesi cu X iar dupa-amiaza cu grupul Y sau in ziua 4 iesi cu X iar in ziua 5 cu grupul Y. Te descurci tubig grin. Dar ai grija: nu iti judeca prietena si nici grupul si spune-le lor sa nu se judece gresit. Daca nu au iesit impreuna si nu stiu totul despre acea persoana/acele persoane este logic sa isi faca o idee gresita. Iar daca grupul Y refuza sa ii acorda o sansa prieteni X eu te sfatuiesc sa iesi cat mai rar cu ele sau chiar sa rupi prietenia cu ele si sa te vezi doar cu prietena X pentru ca ele nu merita... poate tu te vei certa candva cu ele si ele se vor purta urat cu tine si nu iti vor mai acorda o alta sansa cum e normal in prietenii.Asa si in cazul prietenei X... daca ea nu vrea sa le acorde o sansa renunta la ea si iesi doar cu grupul Y.
Succes!

| lick explică:

Harciogule nu te obliga nimeni sa raspunzi tu la intrebare... Daca nu vrei nu raspunde

| d33yutza a răspuns:

As vorbi cu toate, le-as ruga sa se impace ca sa putem devenii din nou prietene bunethinking sau poti pur si simplu sa le spui sa toate ca daca iesi cu prietena aceeasi sa nu se supere celelalte pentru ca nu au de ce, pentru ca tu ramai prietena cu toate, si invers

| kid_5092 a răspuns:

Hey!happyImi amintesc ca am trecut si eu printr-o situatie similara cu a ta.Eram ca si tine, intr-o dilema nu vroiam sa se supere nicicare.Am incercat sa le explic ca eu nu am nimic cu nimeni si ca mi-ar place sa se impace, dar si ele erau incapatanate.Fi prietenoasa cu toate, iar daca ele vorbesc urat una despre cealalta cand esti de fata si te provoaca la discutie cel mai bine ar fi sa taci, deoarece atunci cand se vor impaca(pentru ca mai devreme sau mai tarziu vor face acest lucru)tu vei pica la mijloc, afland ce ai comentat si tu de ele.Nu uita sunt prietenele tale, dar nu esti legata de ele.Ai rabdare, va fi mai bine!happyParerea mea este sa procedezi asa cum crezi ca este mai bine, daca ai constiinta curata restul nu te intereseaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Leas zice daca nu va impacatinu mai vb cu nici una dintre voi si daca te pune sa alegi nu alegi pe nimeni dintre prietenele tale