| Carly22 a întrebat:

Eu cu o prietena ne-am certat cu prietena noastra cea mai buna pentru ca ne-a promis ca vine la acelasi liceu cu noi si dimineata dupa ce am tras noi ore in sir de ea sa ne spuna ce liceu a pus am aflat ca nu l-a mai pus pe ala care a promis.Si noi 2 ne-am suparat. Daca ne-ar fi zic cu o zi inainte macar nu ziceam nimic ca doar era viitorul ei.Si sambata este ziua ei iar prietenele ei ii fac o petrecere surpriza si ne-au invitat si pe noi dar noi am spus nu, pentru ca noi consideram ca este mai bine sa nu venim deloc decat sa stam si sa nu vorbim cu ea.Problema este ca ea este si FOARTE orgolioasa.Ne-a spus ca tine la noi dar nici macar nu si-a cerut scuze dupa incident si se asteapta ca noi pe strada sa o salutam. deci VA ROG. CE AR TREBUI SA FAC? CUM AR TREBUI SA PROTEJEZ? VOT SI FUNDA (PROMISE)

6 răspunsuri:
| iJustWannaDance a răspuns:

In primul rand, vrea sa pun si eu o ipoteza (alt cuvant nu stiu si eu...): poate ca parintii ei nu o puteau ajuta financiar sa stea la liceul acela, sau pur si simplu nu au vrut parintii ei sa o lase. Doar ca in acest caz, ea fiindu0va o foarte buna prietena, ar fi trebuit sa va spuna. Cel putin asa cred eu.

Daca nu e valabila ipoteza de mai sus, atunci poate ca ea nu a vrut sa te supere pe tine si pe cealalta prietena a ta prin faptul ca nu vrea sa isi construiasca un viitor asemanator cu al vostru. Poate ca a vrut sa aflati doar la un moment mai indepartat, poate dupa ziua ei, cand putea sa discute linistita cu voi despre aceasta.

App de ziua ei...ar trebui sa mergeti. Ziceti ca ea e orgolioasa, dar si voi sunteti prin faptul ca nu vreti sa mergeti la acea petrecere. Dati totul la o parte si o sa vedeti ca lucrurile se vor remedia de la sine. Daca ea nu si-a cerut scuze, ar trebui sa o puneti sau sa-i sugerati sa faca asta, poate ca ea s-a simtit deja iertata de voi si nu a mai simtit nevoia sa isi ceara scuze. (ciudat, dar se mai intampla laughing )

Poate ca voi doua nici nu sunteti suparate pe ea, dar isi baga repede codita ORGOLIUL asta.

Multi de poate...+fac aici o paranteza:lucrurile spuse, nu sunt cu rautate, doar astea sunt parerile mele. si pare ca ii iau apararea prietenei voastre caci am incercat sa interpretez chestia asta si din partea ei, caci aia de mai sus e versiunea Carly22... happy

Nu uita, iertarea este cheia. happy

| mOBSCENE a răspuns:

Este prietena voastra, iar daca erati chiar asa apropiate, asta nu ar fi trebuit sa fie un motiv de cearta. Este o persoana orgolioasa, deci nu va face ea primul pas... sfatul meu este sa mergeti voi doua la ea si sa vorbiti, sa ii explicati cum credeti voi ca ar fi trebuit sa procedeze. Sunt sigura ca ea deja regreta asta, iar daca vine ziua ei iar voi nu veti fi prezente acolo, sigur va fi foarte suparata, si cel mai probabil va crede ca nu i-ati fost niciodata prietene adevarate.
Poate are motive intemeiate pentru care nu a putut veni cu voi la liceul respectiv. Poate parintii ei au influentat-o pe ultima suta de metrii si ii este rusine sa recunoasca. Trebuie sa o intelegeti, e totusi alegerea ei, viitorul ei, si daca nu va face ceea ce ii place, nu cred ca ati vrea sa fie nefericita din cauza voastra, pentru un simplu capriciu :*. Ar fi foarte pacat sa terminati o prietenie frumoasa dintr-o prostie...
Cu alte cuvinte, in locul vostru, m-as super implica in organizarea petrecerii laughing si as vorbi neaparat cu ea, sa facem pace big grin

| Kassandra_9578 a răspuns:

Prietena ca astea gasesti in toata lumea.Ei bine cred ca prietena aceasta nu e de incredere si daca tot e ziua iei mai acordatii o sansa! Poate cine stiepoate se schimba.Dar nu iti recomand sa mai ai incredere in ea.Fiti doar prietene dar nimic mai mult! Si daca esti o pers. razbunatoare bag-o in capul in tort semn ca ai iertat-o. Daca nu te invita din nou la PARTY si nu poti sa ii recastigi prietenia spune-i ca de fapt iar ar trebui sa-si ceara scuze dar cum u esti mai cu bun simt... BAFTA!

| CarinaVonPhetamine a răspuns:

Pai. Incearca Sa o inteLegi si tu. Nu a vrut sa va supere. poate chiar tine la voi. ^^ Cine stie, poate ea o sa vina si o sasi ceara scuze. Asa s.a intamplat si cu mine si cu 2 vecini. Ei insa fiind foare orgoliosi, tot ei au venit dupa 2-3 sasi ceara scuze ^^

PuPicii si ai grija ce faci cu ea!^^

| Carly22 explică:

Reactionez*

| Sync550s a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ii arati ca si tu poti fi orgolioasa,o prietena adevarata nu ar face cu a facut ea,poate nu va zis sa nu va duceti si voi la liceul respectiv, cel mai bine ar fi sa nu va duceti, poate asa isi va da seama ce a facut.