| FreeAndWild a întrebat:

Eu sunt o fire cam emotiva si rusinoasa.Pe deasupra nu pot sa ma fac placuta oamenilor. Va rog sa imi dati niste sfaturi cum sa fiu mai idrazneata si mai placuta oamenilor.

3 răspunsuri:
| catalin94 a răspuns:

Orice ai face trebuie mai intai sa treci peste timiditate, incearca sa fii mai de gasca si totul o sa fie bine happy

| Smurf a răspuns:

Gandeste-te ca toti sunt ca tine, toti sunt oameni, si ei sunt emotivi sau "rusinosi", mai mult sau mai putin, in anumite situatii.Am trecut si eu oarecum prin aceasta situatie, dar cu timpul s-a rezolvat de la sine. Aveam 18, 19 ani si inca ma inroseam la fata cateodata. Pune-ti in cap ca nimeni nu e mai presus ca tine cu nimic, fi naturala ci comporta-te asa cum simti. Oricum ceilalti de percep diferit decat te percepi tu insati, iti faci prea multe probleme degeaba.

| Libelle a răspuns:

Daca te ajuta cu ceva...
Nici eu nu ma fac placuta oamenilor.Am cativa care chiar nu ma suporta. Poate pentru ca eu nu ii iau la cocolosit si la laudat ca altii. Le zic ce nu imi convine si adevarul deranjeaza. Dar nici pe mine nu ma impresioneaza cu nimic cei care se dau pe langa mine numai pentru a face impresie buna.Multi ma vad increzutastraight faceDar nu sunt.defapt un tot la suflet.Si cand fac ceva care vreau sa-mi iasa bine chiar pun suflet, nu-mi bat joc, sau sa las pe maine.Si imi e frica de esec, de parerile oamenilor, care m-ar putea rani.Iarasi.nu sunt foarte indrazneata pentru ca nu vreau sa fiu considerata tupeista fitoasa, sau panarama, sau in cel mai rau caz insistenta.
Nu imi place sa intru in contact cu oamenii. Mi-e frica de ei, ca mi-ar putea face rau. Dar asta e alta treaba.
Cu timpul ne va trece, cand vom acumula suficiente cunostinte pentru a da piept cu lumea, vom prinde incredere.Pana atunci, asteptam sa treaca, si nimic nu se face peste noapte.