| anonim_4396 a întrebat:

Excesul de somnifere dauneaza?

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

In cel mai bun caz, adormi si te trezesti dimineata
In cel mai rau caz, te trezesti cu Sfantul Gavril langa tinebig grin

| Silvia a răspuns:

Sigur ca da.

| Silvia a răspuns:

Sigur ca da.

| Cσσкiє a răspuns:

Excesul de somnifere este dăunător. Trebuie să depistaţi care sunt cauzele insomniei, (de cele mai multe ori nu sunt de natură medicală ), iar prin înlăturarea lor, insomnia va dispărea şi ea. Ţineţi cont de următoarele aspecte şi incerceti să respectaţi pe toate :

Nu vă culcaţi foarte obosiţi sau supăraţi. Cu o oră înainte de a merge la culcare, va trebui să încetaţi orice activitate care este foarte solicitantă şi vă ţine într-o încordare maximă.

Faceţi o plimbare scurtă, în aer liber înainte de culcare. O jumătate de ora de mişcare favorizează somnul odihnitor.

Încercaţi să stabiliţi o oră de culcare (nu mai târziu de ora 23. 00) şi respectaţi-o. Dacă vă veţi culca în fiecare seară la aceeaşi oră, se va forma reflexul la timp, ceea ce vă va uşura adormirea.

Masa de seară va trebui luată cu cel puţin trei ore înainte de culcare, deoarece digestia îngreunează somnul şi favorizează visele grele.

Nu consumaţi cafea sau alte băuturi cu un conţinut ridicat în cofeină înainte de culcare.

Evitaţi la cină mâncărurile bogate în grăsimi şi cele foarte codimentate

Aerisiţi foarte bine cameră înainte de a merge la somn.

Alegeţi o lenjerie de pat care să nu fie foarte călduroasă, să fie confecţionată dintr-o ţesătură care să permită trecerea uşoară a aerului, pentru a nu produce supraîncălzirea şi deci transpiraţia. Lenjeriea de corp şi cea de pat foarte curate, vă vor ajută să va odihniţi foarte bine.

O baie caldă cu esenţe aromate, poate aduce liniştea înainte de culcare, şi poate înlocui o tabletă de somnifer.

Nu va obişnuiţi cu somniferele, pentru că acestea formează dependenţa. Dependenţa odată instalată, va fi greu de învins, iar în timp pastilele vor fi ineficienţe. O seară bună! xoxo happy

Abh
| Abh a răspuns:

Somniferele administrate pe termen lung, creeaza dependenta.

| ₣e†ĺ†α Ŕ嚃å†α†ħå a răspuns:

Ma omule tu ce vrei sa faci? Ce intrebari mai pui... U vrei sa folosesti somnifere in exces?raised eyebrowsSau ai pus intrebarea ca sa stii... din curiozitate?straight face

| anonim_2270 a răspuns:

Normal daca vei continua sa le ei vei deveni indepedent de ele!:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc de rasphappy