| DeMentaHaha a întrebat:

Exista un baiat de care imi place. Si el ma place pe mine. Problema este ca cea mai buna prietena a mea e indragostita pana peste urechi de acelasi baiat, iar eu nu stiu ce sa fac.
In iarna m-a intrebat daca vreau sa fiu iubita lui, si l-am refuzat, pe motiv ca aveam examenele si ca trebuie sa ma concentrez asupra lor. De atunci, vorbim in fiecare seara ore intregi prin mesaje, iar el e tipul romantic, si spune mereu chestii dragute.
Incerc sa nu fiu egoista si sa ma gandesc la sentimentele prietenei mele, dar am de ales intre fericirea lui si fericirea ei...
Deci... voi ceilalti cum ati proceda in acesta situatie?
Mentionez ca sunt prietena cu fata inca de cand mergeam la gradinita si imi e foarte greu sa ma gandesc la binele meu, atunci cand si ea are probleme.

Răspuns Câştigător
| ShadowGhost a răspuns:

Si eu am fost intr-un caz similar.Parerea mea ar fi sa discuti si cu el si sa ii spui ca iti place de acel baiat,si sa discuti si cu prietena ta,pana la urma, daca e chiar o prietena buna, va renunta la el, pana la urma, e clar ca el te iubeste.Gasiti o cale de mijloc, eu asa am facut, si nu mi-am pierdut nici prietena nici prietenul.Baftakiss

| DeMentaHaha explică (pentru ShadowGhost):

Multumesc mult de sfat. Am vorbit astazi cu ea, si a zis ca nu avea planuri de viitor cu baiatul. Intamplarea face ca eu si el sa mergem la acelasi liceu. Prietena mea nu s-a suparat, din contra, a zis ca ma sustine, din moment ce in toamna o luam pe cai diferite.

5 răspunsuri:
| Anonima264 a răspuns:

Pai daca as fi in locul tau as alege prieten!
Iubitii sunt trecatori dar prietenele raman vesnice!

| ღBuBuRuZaTaღ a răspuns:

Buna,si eu am fost in aceeasi situatie. Faza era ca eu il placeam pe acel baiat si c.m.b.p era favorizata lui. Totusi, ea stia ca-l plac si tot a stat cu el.Deci...daca ea nu a fost o prietena buna, asta nu inseamna ca si tu trebuie sa fi ca ea. Ai spus ca ti-e prietena de la gradinita... dupa parerea mea, ar trebui sa iti alegi prietena.

| Chrysty97 a răspuns:

Sincer,daca baiatul acela iti cam face avansuri, accepta-le.Prietena ta va intelege, daca chiar tine la tine, se va obisnui cu ideea, iar tu acum trebuie sa ii spui ceva de genu:stai linistita.sigur iti vei gasi marea iubire! Ma intelegi?

| Satanists_Anonim_1992 a răspuns:

Pai iti dau o sugestie
spune-i amikului tau ca ii place prietenei tale de el si vezi ce zice