| matasux1 a întrebat:

Explicati-mi si mie care e faza cu twitter? cum functioneaza si care e faza cu follow "nu stiu cine" on twitter. si cam cum se proedeaza. dau fundita.

Răspuns Câştigător
| Mihai03 a răspuns:

Twitter este o retea de microblogging. poti scrie chestii de pana in 140 caractrere( ca un mesaj pe telefon) dar il trimiti pe net pe siteul lor www.twitter.com. Poti sa-ti "cuplezi" messengerul si telefonul de contul de twitter si sa le folosesti ca sa scrii. Cu ajutorul lui twitter afli stiri imediat inainte sa le publice cineva pe vreun site sau la televizor. Intri pe www.twitter.com iti faci cont si dai follow adica urmaresti pe cine vrei tu. iti vor aparea mesajele sale la tine. :) e simplu.

1 răspuns:
| Romancutza a răspuns:

Twitter (pronunţat aproximativ tu'i-tă, s-ar traduce din limba engleză prin ciripit, ciripitor) este un sit web fondat în 2006, care permite utilizatorilor scrierea şi transmiterea de mesaje de maxim 140 caractere. Este uneori descris ca fiind "SMS-ul Internetului". Nu este clar care este numărul utilizatorilor, deoarece compania care deţine serviciul nu îl face public, dar se estimează că în 2008 au fost circa 4-5 milioane, iar la mijlocul lui 2009 circa 20-25 milioane. [3].
Utilizatorii pot trimite şi primi tweet-urile (mesajele de pe situl Twitter) prin SMS sau prin aplicaţii-client precum "Tweetie", "Twiterrific", "Twitterfon", "TweeetDeck" sau "feedalizr". Utilizarea prin Internet este gratis, dar cea prin SMS nu este totdeauna gratis.
Sediul firmei este la San Francisco, California, SUA.Twitter a fost creat în anul 2007 în luna octombrie şi în luna decembrie a fost disponibil întregii lumii. Compania Twitter refuză să vorbească şi să facă publică documentul în care scrie cine au fost creatorii reţelei de socializare. Se ştie că are o legătură externă cu reţeaua Facebook.