| Changes a întrebat:

Fii călduros sau fi călduros? Cum e corect?

8 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Bună! Varianta corectă este "Fii cald", nu există "Fii călduros" iar "fi" este greșit.

| mylifedance a răspuns:

Fi calduros happy

| offffffffffffffffffffffff a răspuns:

Varianta corecta este"Fii calduros''

| Tweety115 a răspuns:

Varianta corecta este : fii calduros.

| Crisk a răspuns:

Fii călduros

| corolav a răspuns:

Depinde de mod și timp.
A fi călduros = infinitiv
Fii călduros, în expozeul tău. = imperativ.
Să fii călduros= conjunctiv.
De fapt problema nu are legătură cu acest „călduros".
Totul se rezumă la conjugarea verbului „ a fi".
Care mai primește și în altă situație forma „fi". E vorba de forma negativă, tot la imperativ.
Deci: fii corect în relețiile cu colegii.( pozitiv)
Nu fi obraznic.( negativ).

| Musique a răspuns:

Dacă e imperativ, e cu 2 de "i", însă contstrucția ta nu are logică.

| olimpia69 a răspuns:

Fii, nu fi. Da am observat ca lumea din ziua de azi scrie "scrii, fi, sti, vi" samd in loc de "scrii, fii, vii, stii". Dar foarte bine ca ai intrebat. In orice caz foloseste google ori de cate ori ai vre`o nelamurire in legatura cu forma corecta a unui cuvant happy!