| CoriiKidd a întrebat:

FOARTE URGENT :
1.Un iaz tare si nou inchidea calea apei neobosite.
2. Apoi trimise o punga cu bani argatului.
3.Soimarestii a fost (...) ai lui Tomsa.

Imi puteti spune si mie cazul si functia sintactica pentru fiecare dintre substantive?
De fapt eu as cam stii dar problema e ca nu stiu sigur care sunt substantivele.
Prop. 1 >- iaz,calea, apei, neobosite ( astea zic eu ca sunt substantive dar am dubii in legatura cu ``neobosite`` ca ar fi adjectiv)
Prop 2. >-punga,bani, argatului (din nou, astea cred eu ca sunt substantivele dar nu stiu sigur. )
Prop 3 >- Soimarestii, Tomsa?

Dau FUNDA. Ajutati-ma va rog. Macar sa imi spuneti ce parti de vorbire sunt pentru ca le incurc foarte mult (si daca vreti. Si cazul si functia sintactica)
Dau o FUNDA cat de mare se poate.Va rogggggg. Ms Anticipat

[P.S. Nu e tema ]

3 răspunsuri:
| YoungMin a răspuns:

Un - articol nehotarat
iaz -substantiv comun, subiect caz N
tare -adjectiv propriu -zis CCmod
si-conjunctie coordonatoare fara f.s.
nou- adjectiv propriu zis CCmod
inchidea - verb predicativ /PV
calea -substantiv comun. CD caz Ac
apei -substantiv comun C.i. caz D
neobosite - adverb de mod C de agent

Apoi- adverb de timp CCtimp
trimise verb predicativ / predicat verbal
o - numeral cardinal CD
punga - substantiv comun CD caz Ac
cu - conjuncite subordonatoare
bani - substantiv comun Cd caz Ac
argatului - substantic comun Ci caz D

Soimarestii - substantiv comun subiect caz N
a fost (dupa a fost trebuie sa mai urmeze ceva pentru a se afla daca e predicat verbal sau predicat nominal)
ai lui - pronume posesiv Ci
Tomsa - substantiv propriu CD cad Ac

Nu garantez ca sunt prea corecte happy Sa stii ca gesesti niste fise ajutatoare pe Google pentru orice parte de vorbire.Eu cu foile in fata faceam analiza mai ales la verb big grin

Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| YoungMin a răspuns (pentru CoriiKidd):

Kym.youngmin@yahoo.com