| patricia_voiculescu a întrebat:

Fratele meu e foaaaarte protector cu mine, nu ma lasa sa ies nicaieri, ma verifica mereu... Am 18 ani, n-ar fi cazul sa ma lase in pace?

Răspuns Câştigător
pupimik
| pupimik a răspuns:

Probabil e foarte protector cu tine si din cauza parintilor.Sunt sigura ca a primit sarcina de a avea grija de tine...ca doar tu esti fata si el e baiat. Daca diferenta de varsta nu e foarte mare intre voi, ia-l cu tine in oras...arata-i oamenii cu care stai si locurile pe unde stai de obicei.Linisteste-l ca totul e ok...si arata-i ca ai langa tine oameni care te apreciaza si care te protejeaza cand el nu e langa tine(asta in cazul in care grupul tau de prieteni e ok, iar baietii din grup sunt cat de cat responsabil). Sunt sigura ca te va lasa putin mai libera daca vede ca anturajul tau e bun.In caz contrar...nu prea ai ce sa faci.Eventual...de la anul` mergi la facultate in alt oras...si rezolvi problema big grin

8 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Fetele, mai ales cele de virsta ta sunt foarte usor de pacalit. Arata-i ca poate avea incredere in tine si te va lasa in pace. Poate ca el stie ceva si de aceea te protejeaza. Azi se intimpla multe, televiziunea e plina cu situatii de acest gen.

| LuS[z] a răspuns:

STIU CUM E. MIE ASA IMI FACE TATA CATEODATA. CEL MAI BINE AR FI SA-I EXPLICI SITUATIA.

| Dara a răspuns:

Daca nu depaseste limita bunului simt, lasa-l in pace! Daca-i place sa se simta important in viata ta, nu-i strica placerea! Cand va observa ca nu-ti pasa de spionajul lui, ca esti fata cuminte si nu ai de gand sa lucrezi cu ora in parcarile de tir-uri, va incepe sa aiba putina incredere in tine si se va face ca nu te mai pazeste asa de bine! In rest, obisnuieste-te cu ideea ca nu esti unul dintre "privilegiatii" care se nasc singuri la parinti si duc lipsa unui frate pisalog!;-))

| KaTaLyN a răspuns:

Pai din moment ce ai 18 ani ar trebui sa`si mai ia o pauza, relaxx...in fond si la urma urmei traieste o singura viata (p a lui) nu 2.Nu v-ati nascut la pachet raised eyebrows... spune`i ca e viata ta si k stii sa-ti porti singura de grijawinking poarta o discutie serioasa cu el, explici k n`are de ce sa se teama si fa`l sa inteleaga chestia asta. Apoi iesi intr-o seara in oras cu fetele si poarta`te exemplar pentru ca mai mult k sigur te va urmari sa vada cf tu anturaju afara si cand va vedea k totu este OK t va lasa in pacebatting eyelashes good luck

| monicaclaudia a răspuns:

Sincer daca nu ar fi protectiv nu ar fi fratele tau )) toti fratiori sunt la fel crede-ma poti doar ca sa speri ca o sa ii treaca cind o sa cresti ar trebui sa fi fericita ( desi stiu ca e secant da faptul ca tine la tine si vrea sa te protejeze nu e un rau destul ca nu fie prea axficsiant.)
deci! 1-ori nu are incredere in tine
2-ori prieteni care ii frecventezi nu is de incredere ( sincer nu stiu daca e un bine sau nu doar ca fratele meu pin si in zioa de azi e cel care se preocupa de mine ( desi am 29 de ani ( asa ca. ai putea sa tzil faci prieten sa ii zici tot ceea ce ar vrea sa auda de la tine. e ca si cu parinti da da da da. dar faci pin la urma ceea ce vrei :rolling on the floor
PS:aaaaaaa la 18 ani crede-ma. e virsta cind unu crede ca poate avea lumea intreaga desi e doar o iluzione (( poate ca el vrea doar ca sa iti evite multe greseli si iluzzi(
da da. din greseli se invata. dar e mai bine uneori daca se invata pe pielea altuia si nu a ta ((

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar fi cazul,,,,, sincer el nare dreptul sa-ti impuna anumite lucruri pe care tu vrei sa le faci...chiar daca el e mai mare (banuesc) si e baiat, nu cred ca i-ar placea sa i se intample si lui asa ceva...
fal mai bine sa inteleaga...cu totul k sigur parintii iau zis sa te protejeze mai mult pentru faptul ca esti fata

| preda_elena a răspuns:

Probabil ca exagereaza, dar iti vrea doar binele. happy Spune-i ca ai crescut si nu mai e cazul sa fie asa protector.

| cristina_toma a răspuns:

Asa sunt fratii mai mari. Spune-i ca poti sa ai grja de tine si incearca sa-i demonstrezi ca esti responsabila.