| adee_8962 a întrebat:

[funda]Buna TPU. Sunt in clasa a8a, iar acum sunt cam pe ultima suta de metrii si trebuie sa aleg un liceu si un profil la care sa dau... Liceul nu`i problema... dar ce profil? Ma atrage profilul de stiinte sociale, insa am auzit multe argumente contra lui. De ce?
Voi sunteti la profil de stiinte sociale? sau Vreti sa dati la acest profil?
Vreau argumente pro si contra sad
Ps: mai departe as vrea sa dau la drept. Ma ajuta profilul de stiinte sociale, nu?

aaa si inca ceva big grin La ce sa da teza? si Bac?!:-s

Multumescc >big grin

3 răspunsuri:
| RoooneyThePuf a răspuns:

Ce zici de bio-chimie?:devil).big grin

| DianaScorpio a răspuns:

Eu sunt in clasa a 9-a, la profil de matematica-informatica cu informatica intensiv si imi place foarte mult pana acum. Si eu anul trecut am avut tot o dilema de genul acesta, in sensul ca nu stiam ce sa aleg intre mate-info si filologie. Eram printre cei mai buni din clasa la matematica, desi nu era tocmai o materie care ma atragea. Insa tinand cont ca nu imi place sa citesc decat f putine tipuri de carti, ca nu imi place latina, si ca la filo la noi se facea franceza anul 5, ori eu in 5-8 am facut germana, am ales profilul de mate-info pe care l-am mentionat mai sus pentru ca era cu a doua limba, germana.

Acum, eu am mai gandit si inca gandesc intr-un fel: Adevarul este ca profilele de uman te "limiteaza" atunci cand vrei sa iti alegi o facultate respectiv o meserie. Orizonturile se schimba de la an la an si nu ai de unde sa stii exact ce te vei face cand vei termina liceul. Mate-info e profilul care iti da cele mai multe optiuni pe viitor, sau cu alte cuvinte te poti face cam orice terminand acest profil. De exemplu daca esti la un profil de uman (filo, stiinte sociale), si la final cand termini liceul vrei sa faci facultatea de economie sau mai stiu eu ce, va fi foarte greu, pentru ca va trebui sa recuperezi toata matematica din liceu...si nu toti pot asta. Acum, daca nu esti in bune relatii cu matematica si stiintele exacte, este evident sa alegi un profil de uman.
Legat de bac si de teze, nu prea stiu sa iti spun multe legat de profilul de care tu ai intrebathappy

| adee_8962 explică:

Bio -chimie asta ar fi urmatoarea optiune... Dar tot nu m`am lamurit cuu stiintele sociale sad