| YukyTsukiyomi a întrebat:

Funda,sunt in primul an de liceu...si am o mare problema.Sunt in clasa cu multi din fostii colegi si asta e bine.Dar sa zicem ca eu sunt de nivel mediu si am intrat la unul din cele mai bune licee din oras pe profilul mate-info desi nu prea le am cu matemaitca.Profesorii sunt draguti dar la matematica ma traumatizeaza desi unele chestii sunt simple ma blochez si imi vine sa plang, chiar ma gandeam sa ma transfer la alt liceu sau in alta clasa.La mine in actuala clasa sunt numai copii de olimpiade si asa mai departe eu am mai fost dar la alte obiecte nu la mate...Nu sunt de nivelul lor si nu mai pot sunt stresata ma gandesc mereu la asta.Ce pot sa fac?/

3 răspunsuri:
| AndyLavy a răspuns:

Pai vbeste cu parintii tai. daca vrei sa continui pe acest profil, poti face meditatii. Sau vbeste cu profesorii respectivi, spune-le situatia, si ajungeti la o rezolvare. Sau te poti muta la un alt profil, cu mai putina matematica, la acelasi liceu. Bafta.

| Robertamirela23 a răspuns:

Eu sunt cea mai buna din clasa, la mate sunt prapad dar iau ore si mie mai bine, ia si tu 2 ore pe saptamana particulare si ai sa vezi ca te vei descurca

| alexa2994 a răspuns:

Bună. Și eu sunt tot la mate-info, în clasa a 12-a și îți spun sincer că dacă tu crezi că nu te descurci la matematică, ai putea încerca să te muți la un alt profil. De exemplu filologie. Nu ți-o spun ca să te descurajez, dar este foarte greu la mate-info. Liceul tău nu are și clase cu profil uman? Acolo e mai simplu și chiar dacă faci matematică, nu e așa greu.Și oricum, la uman nu se mai face matematică din a 11-a.
Și pe lângă matematică, mai este și informatica, care este destul de grea.
Acum încă nu e prea târziu să te muți.