| anonim_4396 a întrebat:

FUNDAAA!
Am 14 ani si jumatate si ma gandeam...ce as putea sa fac ca sa castig niste bani in plus.
Am incercat sa ma inscriu la Kaufland sa impart pliante, dar varsta legala la care te poti angaja este de 15 ani.
Ce as putea face?

2 răspunsuri:
| ƛƝƊƦЄЄƛ a răspuns:

Poţi fi reprezentat/ă la Lady's.
Dacă prinzi o comandă de 100 de lei proitul tău e de 33 de lei.Iar banii rămaşi îi dau curierului.Profitul tău dintr-o comandă e 40%.Te poţi înscrie pe site-ul lor.
E bine dacă ai 14 ani pentru că ai buletin şi poţi ridica coletul chiar tu.(dacă nu aveai trenuia să pui pe cineva care are).Dar pe ei nu îi interesează cine ia coletul îi interesează bani şi să fie livrat.Catalogul îl vei primi gratuit acasă.
N'ziua!

| JungleHell a răspuns:

Raspunsuri posibile:
1. Mai astepti un an sau doi (stand bine cu scoala e sigur un avantaj).
2. Te interesezi ce poate sa munceasca (legal) o persoana de 14 ani, caci de muncit are oricine dreptul daca nu obligatia, iar daca gasesti si poti te bagi.
3. Ceri mai mult de la mamica, taticul sau bunici ori alte rude (nu recomand de la prieteni caci se pot transforma in dusmani ori camatari laughing ).