| Mihaela_4701 a întrebat:

Fundoi.maree~! Va rog. cum se rezolva? 3x-7 totul supra x+5 = x-3 totul supra x+2. va rog. vreau rezolvarea completa si cu putina explicatie daca se poate. ofer funda. multumesc! happy

1 răspuns:
| lalamara a răspuns:

Raspunsul era ca se inmulteste pe diagonala adica (3x-7)ori (x+2)=(x+5)ori(x-3) se inmultesc parantezele si ecuatia devine : 3xpatrat+6x-7x-14=xpatrat-3x+5x-15 se fac adunarile :
3xpatrat-x-14=xpatrat+2x-15 se trermenii din partea stanga in partea dreapta cu semn opus si calculeaza si o sa ne dea o ecuatie de gradul II si aplicai delta care este asa :bpatrat-4ac si aflii X1x2 cu formula -b+/-radical din delta supra 2a...