| VulpeaDinUmbra a întrebat:

Gresesc sau am dreptate cand spun ca nu e ok sa mananci produse neambalate pentru ca nu e igienic? De exemplu branza de burduf hanul boieresc, nu e ambalata deci nu s-a pus in nimic si se vinde asa, bine zic ca nu e igienic... Nu? Si zic ca atunci e riscant sa mananci asa. Chiar e asa sau exagerez eu?happy

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu prea cred. Branza de burduf este pusa intr-o membrana care nu este comestibila.
https://www.penny.ro/nou-la-penny

| Furnicuta000 a răspuns:

De unde ai luat-o? Banuiesc ca de la Penny pentru ca ei au firma aia. Daca e de la vitrina asistata, sa stii ca in toate magazinele au vitrine asistate cu produse neambalate. Ei pur si simplu le scot din ambalaj si le pun in vitrina si nici nu prea apuca sa se strice pentru ca se vand repede. Asta daca nu e vreun magazin din ala dubios in care nu intra nimeni. Vezi si tu daca arata bine, daca ti se pare ca nu arata bine nu lua. Sau cere sa gusti din ele.
Daca ai luat branza neambalata din vitrina aceea obisnuita din magazin unde sunt de obicei produse ambalate, fa o sesizare la managerul magazinului sau la anpc

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Furnicuta000):

De la penny am luat

| Furnicuta000 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Pai da mai multe detalii

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Furnicuta000):

Ce sa mai spun adica?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

De unde mai exact din magazin ai luat branza? Mai erau si alte produse neambalate langa ea? Se vindea la bucata sau la kg? Ai luat-o tu sau ti-a dat-o cineva?

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Furnicuta000):

Se vinde la bucata de 1 kg si am luat eu din vitrina si nu mai era nimic neambalat acolo

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Furnicuta000):

Erau numai alte branze ca si aia

| Furnicuta000 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Poate avea o crusta ceva pe ea in loc de ambalaj

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Furnicuta000):

Daca nu are nici crusta nu e ok de cumparat nu?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Ba da dar nu ar fi normal sa se vanda branza neambalata la autoservire, adica oricine poate pune mana pe ea

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Furnicuta000):

Atunci are crusta cel mai probabil?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Da si tu coaja la o parte

| LisaJulie a răspuns:

Spala branza bine și e in regula, nu trebuie sa îți faci griji

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Exagerezi, e mai bine sa nu fie ambalat in plastic.