| betty17 a întrebat:

Haina face pe om? poate ca nu il face dar este un element important, de exemplu cand te duci sa dai interviu pentru o anumita slujba conteaza si aspectul fizic, iar o fata sau un baiat pare ca arata mai bine cu anumite haine mai calumea(la aspectul fizic)big grin

Răspuns Câştigător
| patriciaxd a răspuns:

Teoretic nu... practic alta e faza

eu am fost la un hipermarket cu mama ( care era imbracata intr-un trenning si cu parul prins in graba) si am umplut un cos si cand sa mergem la casa ne zice tipa de acolo ca tot ceea ce am pus noi in cos este cam scump. si a scos mama cardurile si a platit tot si daca isi punea ambitia o cumpara si p ea...

deci in concluzie da... in ochii celorlaltiwinking

si in plus e mentalitate aromanului sa arate ce multi bani are. am fost si prin alte tari si trebuie sa zic ca lumea era foarte simplu imbracata pe strada. romanu da banii pe masini scumpe ca s aisi arate valoarea, face credite si imprumuturi doar ca sa arate lumii cat de avut este etc.

in realitate omul face haina si nu invers. o persoana cu adevarat frumoasa arata ff bine si in haine simple.
da' acum fiecare are parerea lui. multi traiesc cu iluzia ca fara un trainning puma/adidas/nike etc nu sunt smecheri si aici nu ma poate nimeni contrazicewinking

iar in cazul interviului... e important sa fii curat si sa fii imbracat decent si cu bun simt. in rest daca ai toate calitatile necesare esti ca si angajatwinking zic.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu haina il face pe om, dar asta nu inseamna ca ne putem imbraca, ca cersetorii, doar in speranta ca potentialul ne va fi descoperit. Mai intai vedem, apoi cunoastem. Acest proverb trebuie gandit putinhappy. prim a impresie conteaza!
Trake carepeace sign

| alexa a răspuns:

Da sunt de acord cu ceea ce ai spus tu.
de multe ori si mai ales in ziua de aiz conteaza foarte mult felul in care te imbraci si iesi in "lume"...lumea azi critica foarte mult si sunt fel de fel de grupuri clasate pe categorii in functie de starea sociala, felul cum arat si se imbraca
insa trebuie sa ne gandim ca sunt si multi care nu au bani, chiar daca au gust si nu.si pot permite luxul de a fii imbracat bine, insa aici conteaza bunul simt si modul sau de a fii in societate.
iti dai seama ca multe persoana se schimba atunci cand sunt imbracate mai bine, asta se vede clar, conteaza insa la fel de mult si felul cum vb si ceea ce ai cap
eu una sunt de acord cu aceasta zicala, desi uneori nu este necesara. poti sa iesi pana la magzin si imbracat mai lejer, cu niste haine aiurea, mai alesc daca magazinul este aproape sau te duci cu masina, etc...
uneori trebuie sa fim practici in astfel de momente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca da, haina face pe om. Tot timpu` am fost de`acord cu varianta asta a proverbului.

| StilSanatos a răspuns:

Chiar daca nu vrem sa acceptam valoare de adevar a acestui proverb asta e adevarul fratilor, poate si noi contribuim prin faptele noastre la discriminarea aceasta exterioara si anume la scoala sa vb mai mult cu cei imbracati mai bine mai de firma sa la dam mai mult respect pe cand celorlalti mai putin care poate sunt mult mai bogati in interior, e dureros chiar daca unii dintre noi poate suntem unii dintraia care se imbraca "bine" intotdeauna vor exista oameni care se imbraca mai"bine decat noi.in fata lui Dumnezeu suntem toti egali, macar sa traim cu sentimentul asta

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Îţi zic o vorbă, poţi judeca ce vrei de aici: "Haina face pe om doar dacă e croitor".
Sincer, eu îmi bag piciorul în tot...pentru mine nu contează cum eşti îmbrăcat atâta timp cât ai minte. Poţi fi şi un vagabond, dar dacă gândeşti şi vorbeşti ceea ce trebuie, ai respectul meu. Cât despre faza cu interviurile pentru slujbă... e doar o convenţie a lumii, la fel şi cu prima impresie. La fel ca şi codul bunelor maniere: Cine crede îl respectă, cine nu, nu îi pasă deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum sunt alti, dar eu intotdeauna sunt atent la aspectul meu fizic. Chiar daca nu ma duc la un interviu si ma duc la piata, incerc sa potrivesc hainele astfel incat sa-mi puna in evidenta toate trasaturile frumoase.
Oricat de destept ai fi, cand vezi ca unul de langa tine este imbracat cu niste haine rupte, murdare si mai miroase a transpiratie, te indepartezi si sigur nu il angajezi. O persoana prost imbracata intr-o firma nu are ce cauta deoarece strica imaginea firmei, iar din cauza lui/ei pot pierde un contract sau clienti.
Haina il face pe om! Pentru mine e foarte importanta, cheltui multi bani pe haine si imi place shoppingullaughing

| razadeluna a răspuns:

Eu nu cred ca haina face pe om