| Raluka49 a întrebat:

Hamsterul meu se tot scarpina de la un timp. poate este de la caldura. dar ieri cand i-am facut curat am gasit par in casuta.
Oare este o boala de pielesad? ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| totElodia a răspuns:

Hamsterul tau trebuie prezentat la un veterinar:
1. a mancat ceva la care a devenit alergic.
2. poate prezenta infectii cutanate.
3. este deranjat de mediul de trai. Si caldura poate fi de vina.
4. poate prezenta paraziti externi.

Te intreb ceva. Hamsterul tau are cumva pielea inrosita sau putin inflamata?
---daca DA, trebuie dus la un veterinar pentru a-i recolta o proba de piele pe care o va examina in laborator, pentru a afla exact despre ce paraziti este vorba, pentru a putea incepe un tratament adecvat.
---daca NU, tot trebuie dus la veterinar, pentru ca, cel mai grav, poate prezenta un abces fatal. Succes.

3 răspunsuri:
| ViseColoratee a răspuns:

Sanatate hamsteri

Hamsterul bolnav? Cand trebuie sa apelam la veterinar?
Hamster

De multe ori hamsterii au de suferit din cauza nestiintei sau neglijentei stapanilor. Este foarte important sa intelegem ca singurul care poate trata un hamster bolnav este veterinarul. Internetul sau prietenii ne pot oferi informatii, insa, daca avem suspiciuni cu privire la sanatatea animalului nostru, prima persoana la care apelam trebuie sa fie veterinarul. El va sti cu siguranta cum sa abordeze problema si, daca e cazul, ce tratament sa prescrie. Nici un hamster nu trebuie diagnosticat decat in urma unui examen clinic. Sfaturile veterinarului vor trebui urmate pentru a asigura hamsterului nostru o viata cat mai buna.

Hamsterul este un animal micut care poate suferi de multe boli, unele chiar transmise de oameni sau alte animale. El este un animal destul de rezistent insa, datorita dimensiunilor foarte mici, orice problema de sanatate se poate rapid transforma intr-una de viata si de moarte. In cele ce urmeaza vom incerca sa va ajutam sa supravegheati hamsterul dumneavoastra pentru a putea decide corect momentul in care este nevoie de interventia veterinarului.

BLANA HAMSTERULUI : indicator extrem de important al sanatatii sale (daca este zburlita sau ciufulita poate semnifica existenta unei afectiuni, caderea parului indica o afectiune dermatologica sau infestarea cu parazitisad)

Sper ca te-am ajutathappy Du-ti hamsterul la veterinar. Numai asa vei putea sta linistitawinking

| AliceIDK a răspuns:

Se poate ca este de la caldura thinking De obicei poate avea purici. Fai baie cu apa si sapun timp de 2-3 saptamani. Poate avea o boala de piele, cuim zici tu. In acest caz dul la doctorul veterinar. El va stii ce sa facawinking. Sper ca ti-am fost de ajutor. Bafta!

| SpatariuMihaela a răspuns:

Cel mai probabil are ceva la piele dar numai un veterinar iti poate spune.