| anonim_4396 a întrebat:

Heeiia!
Cum imi pot da seama daca sufar de anxietate sociala sau doar sunt foarte timida?
Am citit http://www.psyclinic.ro/Anxietatea%20sociala,%20fobia%20 sociala.html
si ma regasesc extrem de mult in toate situatiile ceea ce ma nelinisteste...Nu am crezut ca ar putea fi asa de grava situatia mea dar asta ma cam sperie putin, credeam doar ca asa e felul meu de a fi si credeam ca e normal sa imi fie teama sa vorbesc cu persoane necunoscute/superioare. Si poate fi un "simptom" si ca uneori grijile astea despre cum ma vad restul, ca sunt ciudata/diferita ma fac sa plang, ba chiar sa stau seara pana tarziu plangand si sa nu imi pot controla tristetea?
Iese din discutie mersul la psiholog sau medic, nu as face fata. Abia " supravietuiesc " la un medic de familie =]]

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca esti o persoana timida nu respingi conversatia cu cineva, nu ai atacuri de panica in public, nu te simti aiurea in public, nu stai non stop in casa pur si simplu nu isi vin cuvintele cand vb cu cinev atata tot, desi e o diferenta da dupa cum se vede, atacuri de panica ai?

| OnuOnulică a răspuns:

Simptomele pe care le ai nu indică neapărat faptul că ești depresivă. Însă, cu timpul dacă lucrurile se vor înrăutăți mai mult decât e acum e posibil să suferi de depresie. Oricum, în 2020 depresia o să fie cea de a 2-a boală care o să se moară în lume. Deci, gândește-te că nu numai tu lupți cu această boală (asta ar putea fi o motivație să uiți de depresie).

| biwltyad a răspuns (pentru OnuOnulică):

Este o diferenta intre anxietate si despresie. Una mare. Depresiva stiu ca nu sunt happy

| RAY a răspuns (pentru biwltyad):

Esti o persoana emotionala nu depresiva lucru normal in adolecenta si eu am patit la fel ca tine la varsta aia, incet isi conturezi personalitatea, tio descoperi

| Hirtopeanu_Ady_1999 a răspuns:

Buna, in primul rand du-te la medicul de familie si roaga-l sa-ti faca niste consultatii si analize.
In al 2-lea rand nu citi tot ce scrie pe net, deoarece exista aproape 90% dintre simptome sa le aiba orice persoana. E total gresit din punct de vedere psihologic. Cel mai bun raspuns pe care ti-l pot da, este sa faci niste analize si sa comunici medicului despre ce vrei sa aflii. Nu are de ce sa-ti fie teama. Mai mult de 30 min nu dureaza.