| anonim_4396 a întrebat:

-Heey!~~De ce simtim "fluturi" in stomac atunci cand suntem indragostiti? Ce ne face sa ii simtim? >8- Voi credeti in dragoste la prima vedere? >:

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Fluturi in stomac sunt hormonii ce se elibereaza de organism si care iti atenueaza capacitatea de autoaparare a corpului fata de sexul opus.Adica devii mai tolomaca,te balbai,nu reactionezi, te lasi imbrobodita, mintita etc si totul asa intr-un frumos vis deoarece simturile iti sunt si ele atenuate.Asa pateste si masculul la paienjenul numit tarantula ce este de 5 ori mai mic decat femela.Sub actiunea "sedativa" a hormonilor acesta se imperecheaza cu femela ce apoi al devoreaza fara ca el sa opuna rezistenta sau sa fuga.Altfel in alte zile ei fug de rup pamantul de ea.Astea sunt legile naturi si explica de ce cad fetele credule cad asa usor in "mrejele" baietilor. Daca ai tras invataminte asculta-le si fii precauta. Spor la carte si lasa dragostea sa vina la timpul ei nu acum cind iti dauneaza.

| Holocaust a răspuns (pentru traveler):

Stiam si eu de faza cu arahnidele/paianjenii. Ceva adevar estethinking, dar totusi e o mare diferenta intre paianjenii si oameni :-&. Oricum ai avut raspuns super.si asa.cica am invatat si eu cate ceva :-

3 răspunsuri:
| d1onn5o a răspuns:

E o reactie fizica produsa de creier.
Nu cred in dragoste la prima vedere, cred in atractie la prima vedere.
Dragostea e ceva construit in timp pe incredere, bun simt si respect.

| DudăIamPanda a răspuns:

MNu. e chiar funny cand realizezi ca desi trece un an si te intalnesti din nou cu ace persoana de care esti indragostita, o sa simti fluturii din nou =);