| AncaJulia95 a întrebat:

Hei!
Am 13 anj si am un iubit de 14.
Ne iubim foarte mult.
Avem un an de cand suntem impreuna.
Se poate sa nu ne despartim?
Nu vreau sa se imtample asta.
Si ce trebuie sa fac
Va rog.

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Buna,

>> Sunteti copii!
>> Nu poti vorbi de iubit la aceasta varsta.
Nu lua in serios afirmatii de genul asta. Crede ce simti tu, nu ce iti spun altii ca ar trebui sa simti sau sa nu simti. La varsta ta ai trecut de stadiul inocentei. Emotiile tale sunt puternice si sunt adevarate. Sunt altfel decat iubirea pe care ai trait-o pana acum. Iubirea romantica se dezvolta la varsta ta.

Daca ati trecut de etapa atractiei si va simtiti apropiati relatia dureaza mai mult. Apropiere inseamna ca aveti un mod sanatos de a comunica, aveti grija unul de celalalt si incredere unul in celalalt.

Adultii au o tendinta sa subestimeze adolescentii si durata relatiilor lor si asta nu vine in ajutorul tau.
Relatia poate dura si la un moment dat va puteti casatori. Relatia voastra se poate destrama daca curiozitatea voastra e prea mare. Se intampla la cele mai multe cupluri de adolescenti. La un moment dat vor sa incerce si altceva. Nu este o problema decat daca o faci prea des.

Pe de alta parte nevoile voastre se schimba cu timpul si voi va schimbati.
In cazul asta comunicarea, suportul si increderea intre voi sunt foarte importante.

Bafta!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu poti vorbi de iubit la aceasta varsta. Orice ar fi tot va veti desparti.Mai devreme sau mai tarziu. Pentru ca nu sunteti maturizati.

| OldSoul a răspuns:

Sunteti copii!
Nu-ti fa aluzia ca veti ramene impreuna ca nu este asa.
Mai devreme sau mai tarziu va veti despartii.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Trebuie sa faceti un cpil si asa nu va puteti desparti.

| Cristina12457 a răspuns:

Viseaza in continuare. O sa-ti treaca iubirea pentru el dupa ce te maturizezi si iti dai seama cat de proasta ai fost sa pui aceasta intrebare.

| Ancient a răspuns:

Da, veți rămâne etern împreună și veți sfârși amândoi ca și Romeo și Julieta, varianta modernistă cu influențe românești și tentă manelistă.

Dar presupun că nu ai citit Romeo și Julieta, fiindcă ești preocupată cu relații de la 13 ani.

Totuși, felicitări, la vârsta ta ai avut relații de mai de lungă durată decât mine.

Eu-s mai fraier, eu aveam note bune la vârsta ta. Nu eram așa șmecher să o ard pe relații de un an.

Revenind, nu ai ce să faci să eviți dureroasa despărțire.
Ești mică, e mic. Nu știți încă ce e iubirea sau o relație. Bucură-te de moment și nu te gândi la viitor.

La viitorul relației, la viitorul tău gândește-te și axează-te și pe școală așa cum te axezi pe Romeo al tău.

| AncaJulia95 explică:

Multumesc mult, tuturor

| AncaJulia95 explică:

Multumesc mult,tuturor