| prizeFTW a întrebat:

Hei am auzit ca vioara este grea. Este adevarat? Imi place foarte mult. Si cam cat costa o vioara si o lectie? Vreau sa fac mai multe lectii.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Este foarte greu de a cînta la vioară.
Pentru a cînta binişor e nevoie de cel puţin vreo 2000 de ore de lucru.
O vioară bună costă cîteva mii de euro.
O oră cu un profesor costă ceva între 20 şi 50 de lei.
Dar înainte de toate, pentru a cînta la vioară, se impune a avea un auz muzical perfect. Diferenţa de cîteva come( 2-3)( comă = a 7-a parte dintr-un ton)se realizează pe distanţa de cel mult 1 mm pe griful ( gîtul ) viorii.