| xStilusX a întrebat:

Hei! Am o mica povestioara...

Vine clasa a XII-a ( nici nu imi vine sa cred ca au trecut anii de liceu... ) si vreau sa fac niste schimbari la mine. Anii de liceu nu au fost prea fericiti pentru mine. Nu zic ca nu au fost momente frumoase, au fost, insa nu a fost chiar asa cum ma gandeam. Prin asta vreau sa zic ca am dat de o clasa ingrozitoare in primul semestru de a noua, apoi m-am transferat intr-o clasa unde nu am avut prea multe de facut. Multe fete, unele de treaba, altele nu, baieti putini si cu doar doi dintre ei ma inteleg cat de cat. Excursiile au fost plictisitoare: eu stateam cu cei cativa intelegatori ( fete mai ales ) si restul beau si fumau ca turcii. Vara asta, am zis ca daca trec in clasa a doispea, sa fac ceva cu mine. Multi ani am suferit de o frica si de o timiditate care ma loveste si in prezent uneori. Din cand in cand, am senzatia ca voi fi luat la bataie de oricine din orice motiv, ca ma uit prea urat etc... si nu mai vreau asta. Vreau sa merg cu incredere, sa ma uit la oameni cu o privire sigura, nicidecum urata. Nu mai vreau sa imi fie frica sa tip la niste copii din spatele blocului sa nu mai faca zgomot, sau sa ma sperii cand se aud tipete pe scara. M-am saturat de partea aia a mea. Vreau sa o ascund undeva, intr-un cotlon al mintii mele, unde sa ramana pe veci! Revenind la liceu, perioada asta nu m-a ajutat, iar colegii ma enerveaza si din cauza ca se uita la mine de sus ( cu toate ca majoritatea fetelor sunt scunde, si la baieti nu ma uit ), cred ca ei sunt cei mai buni daca dau cu (,) coatele in ceilalti si se baga ei in fata. Cu alte cuvinte, perioada asta nu m-a ajutat mai deloc, mai degraba m-am schimbat in afara scolii. Vreau sa imi dovedesc mie ca sunt mai bun decat ei si vreau sa le arat si lor ca poti sa fii sigur pe tine si increzator fara sa fii arogant si violent.

Credeti ca fac ce trebuie? Eu simt ca da, insa vreau sa stiu si ce cred altii. La facultate nu mai vreau sa fiu timid. Vreau sa fiu perceput ca un tip increzator si de treaba, decat un arogant.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da!,e foarte bine ca vrei sa scapi de timiditate in special una excesiva!

Trebuie treptat sa-ti re/capeti increderea in tine, in fortele proprii.

Nu e un lucru usor de infaptuit insa cu multa Munca si Determinare, Gandire Absolut Pozitiva, Initiativa, Control...Vei reusi!

Un prim pas spre "vindecarea" de timiditate (sau oricare alta problema) este tocmai acela de a Recunoaste ca ai o Problema si de a Dorii sa o Rezolvi!(tu in mare parte ai facut acest prim pas, insa mai ai mult de lucru in continuare!

Mult succes!

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Dragul meu, nu stiu de ce iti doresti sa te integrezi intr-o societate din care este clar ca nu faci parte. Stii ce am observat eu in primul rand la tine? Ca scrii foarte corect! Pun pariu ca putini din cercul acela stiu sa scrie corect. Cu increderea in tine, chiar e bine sa constientizezi ca esti un om destul de bun, doar asa vei avea si incredere in tine. Daca vor sa te considere arogant, nu au decat, or sa caute peste vreo 5-6 ani oameni de incredere ca tine. Esti un baiat mult mai matur decat ei, ceea ce este de apreciat, insa pentru ei este intimidant si de aceea te exclud. Mai ai un an si viata ta se va schimba radical. Totul va fi mai frumos. Mult noroc la bac-ul de anul viitor, ca de asta depinde tot restul vietii tale, nu de niste pusti rasfatati! happy

| SuntFataa a răspuns:

In primul rand, incepe sa ai mai multa incredere in tine.
La partea cu colegii, si eu am trecut prin asta, a fost groaznic, ma rog, inca sunt la liceu dar apele s-au mai linistit. Nu ii mai baga in seama, insa asta nu inseamna ca trebuie sa induri, daca se vor lua de tine apara ce e al tau dar cu inteligenta, adica nu sarii la bataie sau te iei la injuraturi, incearca sa rezolvi totul cu latura opusa laturii lor daca intelegi ce vreau sa spun. Incearca sa-ti faci placuta prezenta prin vorbe si fapte dragute cu oamenii care au mai ramas si dovedestele celorlalti ca cei care se iau de tine gresesc.